КАВАЛИРС „МАРШИРАШЕ“ НИЗ ТОРОНТО

ДВОЕН БРЕЈК: „Кралот" без билост во Канада (ВИДЕО)

Кошаркарите на Кливленд славеа во Торонто и по втор пат, сега и со (128:110). Поведоа со (2-0) во полуфиналната серија од плеј-офот во Источната конференција...

објавено: 4 мај 2018 - 08:18

На почетокот не делуваше дека ова ќе биде најдобрата вечер во плеј-офот за Леброн Џејмс, Торонто имаше плус од седум поени, а „Кралот" само два поени.
Во втората четвртина Репторс продолжија во истиот ритам, но не успеаа да дојдат до голема предност. Со серија од (8-2), Кливленд успеа да се врати на минус два со кои заминаа на одмор.
Но по тие 15 минути пауза, на теренот во Еир Канада центарот како да излезе некој нов напад на Кавалирс. Спакуваа дури 37. Поени во тој дел од игата во кој го „трасираа" патото до триумфот, втор за нив за кратко време на каданско тло, по кој мирно се рваќаат дома во Охајло.
Ги служеше и шутот (погодуваа со преку 60%), иаа и 11 тројки (од 26.обиди).
Леброн Џејмс го заврши овој натпревар со 43.поени, 14.асистенции и 8.скокови. Одличен беше и Кевин Лов со 31.поени и 11. Скока.
Демар Дерозен уфрли 24, а Кајл Лаури три поени помалку кај Торонто, кој ќе има тешка задача. Мора да добие еден од двата следни натпревари кои се играат во Кливленд.

За Леброн ова беше 16. натпревар во плеј-офот на кој имал најмалку 30.поени и 10.асистенци, со што го престигна најславниот кошаркар на сите времиња – Мајкл Џордан.
Следниот меч се игра во ноќта помеѓу сабота и недела во 02:30 часот после полноќ.

 

 

 

Најново во Кошарка