СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО „ТРИ НА ТРИ" НА ФИЛИПИНИТЕ

КОЈ ДРУГ: Србија е повторно светски шампион во баскет

Во репризата на ланското финале, Србите беа подобри од селекцијата на Холандија и ја одбранија титулата.

објавено: 12 јуни 2018 - 16:30

По трет пат по ред, а вкупно четврти, селекцијата на Србија во 3 на 3, а нов светски шампион.
Во големото финале на Светското првенство кое се игра на Филипини, српскиот „квартет" беше подобар од оној на Холандија. Славеше со (16:13), доволно да ја одбранат титулата.

МВП на вој шампионат е Душан Булут, а најдобриот тим на првенството, секако, освен Булут го сочинуваат уште и Џеспер Џобсе од Хпландија и Мајкл Хикс од Полска.

Најново во Кошарка