ТРГНА НБА ТРАНСФЕР ЛУДИЛОТО

Кој, каде и како?

Со почетокот на јули, почна и преодниот рок во најсилната лига на светот

објавено: 1 јули 2018 - 10:51

А на првуиот ден од месец јули, официјализирани се и првите трансфери, но и првите договори во НБА лигата

- Арон Бејнс ќе остане во Бостон селтикс, затоа што договори двегодипна соработка вредна 11.милиони евра со „келтите“

- Марко Белинели потпиша нов договоро о траење од две години со Сан Антони за кој же очекцва заработка од 12.милиони долари.

- Џереми Грен ќе остане во Оклахома уште тир години, а новито договор е теѓок 27.милиони долари.

- Далас Маверикс го официјализираа доаѓањето на Деандре Џордан од ЛА клиперс. За година дена Џордан добива 24.милиони долари.

- Денвер Нагетс ги договори скоро сите услови за продолжување на соработката со Вил Бартон. За четири години верност, бекот од Нагетс ќе добие 54.милиони долари. Се очекува наскоро да биде објавено и останувањето на Никола Јокиќ во тимот од Колорадо. Се зборува за петгодишен договор вреден 148.милиони долари што го прават младиот центар најбогатиот Србин во историјата на НБА лигата.

Најново во Кошарка