ШТО БИ РЕКЛЕ ОВДЕ, ИМ СТАНА НАВИКА...

Милион луѓе на прославата на Вориорс (ВИДЕО)

Кошаркарите на Голден Стејт, втора година по ред го освоија шампионскиот пехар во НБА лигата, а на традиционалната парада без поздравени од „половина град"...

објавено: 13 јуни 2018 - 08:30

Екипата на Стив Кер дојде до третата титула во псоледните четири години, и тоа со максимална победа од (4:0) во финалето против Кливлен, во кое Кевин Дурент беше прогласен за МВП.

"Никогаш не замислував дека би можеле да имаме парада, уште помалку два и три. Сега сакаме уште повеќе од тоа" - порача Стеф Кари.

Голден СТејт ја освои шестата титула во историјта на франшизата (првите три под имињата Филаделфија и Сан Франциско), и на вечната листа се на делба на третото место заедно со чикаго Булс.
Бостон Селтикс има 17, а ЛА Лејкерс една помалку... 

Најново во Кошарка