ИНТЕРЕСЕН МЕЧ ВО „ТИ-ДИ ГАРДЕН“

НБА: Лејкерс се врати од -18, Рондо со звукот на сирената го сруши „својот“ Бостон

Ражон Рондо донесе победа над својот поранешен клуб во последните секунди во кошаркарската „класика“

објавено: 8 февруари 2019 - 08:30

Интересни беа првите натпревари после истекот на рокот за размена на играчи. Ражон Рондо донесе победа за Лејкерс во „Ти-Ди Гарден“ против својот поранешен клуб Бостон од 128:127. Одличниот натпревар завршен е со кош на Рондо со звукот на сирената. 

Бостон водеше цел меч, во еден момент и со 18 поени разлика, меѓутоа Лејкерси се вратија и ја „украдоа“ победата. Леброн Џејмс имаше „дабл-дабл“ и постигнати 28 поени. Во редовите на Бостон најефикасен беше Ирвинг со 24 поени. 

Во останатите мечеви, гостински триумф забележа уште и Торонто кај Атланта 119:101. Оклахома и Индијана беа сигурни како домаќини над Мемфис, односно Клиперс. 

РЕЗУЛТАТИ

Бостон - Л.А. Лејкерс 128:129

Оклахома - Мемфис 117:95

Индијана - Клиперс 116:92

Орландо - Минесота 122:112

Атланта - Торонто 101:119

Портланд - Сан Антонио 127:118

Најново во Кошарка