ЛЕЈКЕРС СЕ ДАЛЕКУ ОД ИДЕАЛЕН ТИМ ВО ОВОЈ МОМЕНТ

„Рептили" шетаат низ Холивуд

Торонто ги покажа сите слаби на Лејкерс на почетокот на оваа сезона. Серж Ибака ги уништи „езерџиите" (121:107) во Лос Анџелес.

објавено: 5 ноември 2018 - 08:45

Уште во првата четвртина Торонто најави дека вечерта во „Стејплс центарот" ќе биде непријатна за навивачите на Лејкерс. После нешто повеќе од шест минути беше (25:8), а четвртината заврши со неверојатни (45:17). Иако домаќинот ги доби сите три наредни, ниту во еден момент не го загрози водството на Репторс за кои не играше Каваи Ленард, несуденото засилување за тимот од Ел-Еј ова лето.


Серж Ибака беше скоро па феноменален со дури 34.поени со шут од игра 15/17. Кајл Лаури даде 21 поен со 15 асистенции.
Кајл Кузма кај Лејкерс уфрли 24.поени, а Леброн Џејмс средбата ја заврши со 18. поени.
Јанис Адетокумпо си поигра со „кралевите" од Сакраменто. Грчкиот феномен направи монструозен трипл-дабл за осма победа на Милвоки Бакс (144:109) против тимот од Калифорнија.
Реализира 26.поени, 15.скока и 11. додавања. Го следеа Ерик Бледшо со 17.поени и шест скока, Ерсај Илјасова со 15, и Малком Брогдон со 13. поени.
Непријатна вечер освен Лејкерс, имаа и Спарс односно Сиксерс. Сан Антонио загуби дома од Орландо Меџик (110:117). Уште во првата четвртина гостите од Флорида направија двоцифрен плус и константно го одржуваа. Ерик Гордон беше најдобриот во Орландо со 26.поени, а Демар Дерозен кај Сан Антонио со еден поен помалку.
Бруклин непријатно ја изненади Филаделфија (122:97). Решението падна во третиот дел од играта кој Нетс го добија со (41:28), по што Сиксерс не успеаа да се вратат.
Дианџело Расел и Ронде Холис Џеферсон реализираа по 21 поен кај победникот. Кај Филаделфија Бен Симонс даде 20, а Џоел Ембид беше доста скромен 16. поени и 14. скока.
РЕЗУЛТАТИ: Милвоки – Сакраменто 144:109, Бруклин – Филаделфија 122:97, Вашингтон – Њујорк 108:95, Сан Антонио – Орландо 110:117, Феникс – Мемфис 102:100, Портланд – Минесота 111:81, ЛА Лејкерс – Торонто 107:121

Најново во Кошарка