РЕЗЕРВЕН ИГРАЧ ГИ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ

Виланова се врати, две титули во три години (ВИДЕО)

Кошаркарите на Виланова ја освоија титулата во НЦАА лигата, откако во големото финале го совладаа Сан Антонио Мичиген со убедливи 79:62.

објавено: 3 април 2018 - 08:30

Кошаркарите на Виланова ја освоија титулата во НЦАА лигата, откако во големото финале го совладаа Сан Антонио Мичиген со убедливи 79:62.

Ова е втора титулата во Виланова во последните три години, претходно шампионскиот пехар го подигнаа во 2016 година. Јунакот на овогодинешното финале е Донте ДиВинченцо, кој мечот го започна од клупата. Тој постави рекорд кога во прашање е бројот на поени на еден резервен играч во финалето. Мечот го заврши со 31 поени, најмногу од финалето во 18989 година кога Џон Мортон постигна 35 поени.

Најново во Кошарка