Кошарка

Гордон ги спаси „ракетите“, Лејкерси „прокоцкаа...

Во еден навистина неизвесен натпревар Хјустон успеа да ги совлада „езерџиите",...

Костоски за победа на Гостивар

Денеска во македонскиот кошаркарски шампионат се одиграа уште две средби...

Фени победнички ја започна 2019 година

Денеска во еден неизвесен натпревар одигран во спортската сала во Охрид, Фени...

Феникс го победи Вашингтон и ја качи Атланта на второ место на Истокот

Атланта на Перо Антиќ и без одигран натпревар напрадуваше едно место на табелата во Источната конференција од НБА. Сега е второ место, откако конкурентот Вашингтон загуби од Феникс со 104-92, завршувајќи ја својата...

Самарџиски: Едвај чекам да се „пресметам“ со силата на Чековски и паметот на Гечевски!

Знам дека зад МЗТ е турбулентен период со скандали, неочекувани порази и дури три тренерски промени, но не треба да се гледа назад, можеби ќе ни се отворат работите, па зошто да не се бориме за некое од местата кои водат во европските купови, бидејќи овој велелепен комплекс заслужува да нагости и дел од европската кошаркарска елита.

Црвено-бело славје во хотел „Русија“: Звездашите со мерак гледаа како Партизан губи среде „Пионир“! (ФОТО)

Кошаркарите на Црвена звезда вечерва го одработеа претпоследниот тренинг во пресрет на утрешниот меч против МЗТ Скопје во „Јане Сандански“, на кој влегоа весели и мотивирано, пред сѐ поради поразот на Партизан во...

Самарџиски наострен за „тепачка“ со џиновите од Црвена звезда! (ФОТО)

Новакот Предраг Самарџиски се очекува да биде од голема помош за екипата на МЗТ Скопје на утрешниот натпревар против Црвена звезда (20.30 часот), на кој се очекува да води вистинска војна под кошевите со противничките...

Судбината на Мекејлеб ќе биде позната најдоцна до вторник, Баерн ќе го има главниот збор

Екс-македонскиот кошаркарски репрезентативец, Лестер Бо Мекејлеб од денес повторно ќе може да преговара со други клубови затоа што му истече едномесечниот договор со германскиот клуб Баерн Минхен. Плејмејкерот и...

Шампионот ја „прелажа“ АБА-лигата: Колекционерите ќе лепат сликички на „фаличен“ МЗТ Скопје! (ФОТО)

Раководството на регионалната кошаркарска АБА-лига сезонава за првпат во продажба пуштија албум со самолепливи сликички, каков што одамна немало на просторот на поранешна СФР Југославија, кој поради подоцнежното...

Самарџиски го „направи“ прекуброен: Маринковиќ доби(ва) шут-карта од МЗТ!

Српскиот интернационалец ќе биде осмиот кошаркар кој ќе си замине од тимот од „Јане Сандански“ сезонава, и тоа по Марко Пајич, Милтон Џенингс, Ведран Моровиќ, Владимир Диковски, Георги Цинцадзе, Џордан Демјуинк и Ненад Зивчевиќ.

Рондо дебитираше со победа: Далас не дозволи изненадување од десеткуваните Спарси (ВИДЕО)

Ражон Рондо имаше деби во дресот на Далас какво што може да се посака. Мавси го нагостија актуелниот првак во НБА, Сан Антонио, во тексашкото дерби и го испратија со пораз од 99-93. Уште во првата ноќ Рондо ја правеше...

Нов голем трансфер на повидок: Дерон Вилијамс се сели во Калифорнија?!

Екипата на Сакраменто кингс е во потрага на нов плејмејкер, а прва опција им е кошаркарот на Бостон, Дерон Вилијамс. Како што тврдат американските медиуми, екипата од Калифорнија веќе започнала преговори за размена на...

Антиќ гаѓаше тројки среде Тексас: Атланта ја освои базата на „Ракетите“ (ВИДЕО)

Извонредната форма на Атланта хокс во месец декември продолжи и на гостувањето во Хјустон со победа од 104-97, веќе 12-та во последните 13 меча. Македонецот во составот на „јастребите“ како да беше фокусиран само на...

Pages