Кошарка

ЗНАЕ ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА МЛАДИТЕ „ЕЗЕРЏИИ"

ЛЕБРОН: Почеток е, треба трпение!

Евролига: Занимлив финиш во Москва, со тројка до...

Кошаркарите на Химки и Анадолу Ефес досега го одиграа можеби еден од...

Пионерските работи на Леброн кај Лејкерс –...

Портланд беше пресилен за новите ЛА Лејкерс (128:119)...

Евролига: Вилбекин го „уништи“ Будуќност, ЦСКА...

Едвај московска ЦСКА ја совлада одличната Дарушафака со резултат 8075, видливо...

Аргентина елиминирана од Мундобаскетот: Латиноамериканската сапуница во знакот на Бразил!

Кошаркарската селекција на Бразил е последниот патник во четврт-финалето на Светското првенство (СП) во Шпанија откако доцна вечерва, во Мадрид, полесно од очекувањата ја совлада Аргентина со 85-65. Бразилците отпорот...

Прелџиќ ја шокира Австралија и ја испрати Турција меѓу осумте најдобри на СП!

Кошаркарот на Фенербахче, Елмир Прелџиќ, е името кое вечерва ќе се слави во Турција откако со две тројки во последната минута ја одведе својата селекција до победа над Австралија (65-64) и до пласман во четврт-финалето...

Спречен инцидент: Бјелица и Бурусис за малку ќе се степаа во прес-зоната (ВИДЕО)

По еден жесток дуел кошаркарите на Србија и Грција, Бјелица и Бурусис жестоко се расправаа на паркетот за време на последниот период, а нивната вербална расправија замалку не прерасна и во физичка во прес-зоната. За...

Грција понижена во Мадрид: Србија убедливо ја доби „балканската војна“ на СП!

Кошаркарите на Србија излегоа како победници во „балканската војна“ на Светското првенство (СП) во Шпанија откако вечерва, во Барселона, ја совладаа фаворизираната Грција (90-72) и изборија пласман меѓу осумте најдобри...

Хаката не издржа: Литванија се намачи со Нов Зеланд, ама заслужено се пласира во четврт-финалето

Кошаркарите на Литванија далеку потешко од очекувањата се пласираа меѓу осумте најдобри селекции на Светското првенство (СП) во Шпанија откако попладнево, по голема борба, особено во последната четвртина, го совладаа...

Франција е најголем фаворит: Кошаркарите утре ќе дознаат каде ќе се игра ЕП 2015!

Кандидати за организација на некоја од групите и (или) на завршната фаза се уште и Хрватска, Финска, Германија, Полска, Летонија, Турција, а нема да биде изненадување ако ФИБА-Европа се реши две или повеќе држави да бидат коорганизатори на континенталниот собир.

Сенегал ја почувствува моќта на Шпанците: „Фуријата“: убедливо во четврт-финале

Шпанија ја пополни првата половина од четвртфиналната шема на Светското првенство во кошарка, совладувајќи го убедливо Сенегал со 89-56. Јасно беше дека „фуријата“ ќе го „збрише“ африканскиот аутсајдер, но супериорноста...

Словенија си закажа четвртфинале со САД

Кошаркарите на Словенија ја минаа Доминиканската република во третото вечерашно осминафинале, откако славеа победа со 71-61 во мечот на Светското првенство во Шпанија, по што си закажаа пресметка во четвртфиналето со...

Драма во Барселона: Хрватите сами се елиминираа од Мундобаскетот!

Кошаркарската репрезентација на Франција е вториот четврт-финалист на Мундобаскетот во Шпанија, откако на вториот денешен натпревар на програмата успеа да ја совлада Хрватска со 69-64. Иако, на хартија Французите беа...

Центарот на Минесота тврди: Шпанија ќе биде новиот светски шампион!

Најдобриот поединец во таборот на репрезентацијата на Сенегал, а воедно и центарот на Минесота Тимбервулвс, Горги Диенг смета дека Шпанија е подобра од САД и дека ќе биде светски шампион. Диенг тоа го изјави пред дуелот...

Pages