Кошарка

ЗНАЕ ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА МЛАДИТЕ „ЕЗЕРЏИИ"

ЛЕБРОН: Почеток е, треба трпение!

Евролига: Занимлив финиш во Москва, со тројка до...

Кошаркарите на Химки и Анадолу Ефес досега го одиграа можеби еден од...

Пионерските работи на Леброн кај Лејкерс –...

Портланд беше пресилен за новите ЛА Лејкерс (128:119)...

Евролига: Вилбекин го „уништи“ Будуќност, ЦСКА...

Едвај московска ЦСКА ја совлада одличната Дарушафака со резултат 8075, видливо...

Нема шега со „фуријата“: Гасол го парчоса Бразил

Домаќинот на Светското првенство во кошарка потврди дека, како и репрезентацијата на САД, се наоѓа неколку класи над останатите селекции. Шпанците вечерва го декласираа Бразил со 82-63, а убедливо најдобар играч на...

Работнички со Гечевски и Чековски ја почна операцијата - „детронизирање на МЗТ Скопје“! (ФОТО)

Со ветераните Тодор Гечевски и Ѓорѓи Чековски на паркетот и со Марин Докузовски на клупата, најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички вечерва ги почна подготовките за новата сезона, во кога гигантот од „Градски парк...

Србија со серија од 15-0 до триумф над Иран и осминафинале на СП

Репрезентацијата на Србија обезбеди пласман во осминафиналето на Светското кошаркарско првенство кое се игра во Шпанија откако со 83-70 (21-18, 21-20, 25-13, 16-19) ја совлада репрезентацијата на Иран. Србите доминираа...

Историска победа за Сенегалците: Диенг и компанија ја шокираа Хрватска!

Репрезентацијата на Сенегал ја приреди првата сензација на Светското првенство откако ја совлада Хрватска во рамките на третото коло од групата Б со 77-75. Сенегал одлично го отвори првото полувреме и се стекна со девет...

Стојановски одбил 60.000 евра од МЗТ, ама вратите сѐ уште не му се затворени!

Дамјан, неофицијално, е во сериозни преговори со словенечка Унион Олимпија, каде што тренер е некогашниот стратег на МЗТ, Алеш Пипан. Во игра се и уште неколку екипи, пред се од Турција и од Полска

Кевин Дурент побогат за 300 милиони долари!

Најдобриот кошаркар на Оклахома сити Тандер, Кевин Дурент доби нов договор „Најк“ според кој би можел да заработи 300 милиони долари. Пред само неколку дена се чинеше дека Дурент ќе ја прекине соработката со „Најк“...

Легендата и официјално се врати дома: Стефанов назначен за нов спортски директор на МЗТ Скопје!

Поранешната легенда на МЗТ Скопје и на македонската кошарка, Врбица Стефанов, и официјално е промовиран во спортски директор на тимот од „Јане Сандански“, информација која беше потврдена на денешната промоција на новиот...

Промоција на новиот МЗТ: Сагадин со тим од 400.000 евра ќе брка титули, ама и ќе прави играчи!

Би сакал да им се заблагодарам на оние кои дадоа свој придонес, пред сѐ на Гечевски, Чековски, Дамјан Стојановски и Костоски. Сезонава почнуваме со драстично намален буџет, но очекуваме да ги повториме ланските успеси дома, а во АБА-лигата да бидеме подобри, изјави директорот Секуловски.

САД се мачеше со Турција цело полувреме, Египет недораснат за Шпанија

Селекцијата на САД наиде на силен отпор од Турција, која цело полувреме ги мачеше ѕвездите од НБА, но Американците со убедливата трета четвртина (31-20) исчекорија кон победата и на крај триумфираа со 98-77 во второто...

Кошарка или бокс? Дарио Шариќ остана без шест заби, Лафајет имал потрес на мозокот

Кошаркарската репрезентација на Хрватска продолжи да бележи успешни партии на Мундобаскетот во Шпанија, откако денеска ја совлада селекцијата на Аргентина со 80-75. Дека Аргентинците во напаѓачката фаза играат прекрасна...

Pages