Кошарка

СЕЛЕКТОРОТ ОДЛУЧУВА ЗА МЕЧОТ ПРОТИВ КОСОВО НА 2. ДЕКЕМВРИ

Хендрикс не може – Витингтон мора!

КАКО ЗА КРАЈ НА КОШМАРНИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ: И...

Селекторот Марјан Лазовски ја „натера" Ивана Кметовска да патува за Хрватска,...

Пеликанс до 140, Рендл до трипл-дабл (ВИДЕО)

Спектакуларна игра во нападот прикажаа кошаркарите од Њу Орлеанс која ја...

Ова не е крај, верувам во Кармело!

Сеуште не е позната судбината на Кармело Ентони после заминувањето од Хјустон....

Репрезентативецот Костоски „призна“: Јас сум и навивач на Куманово!

Еден од најзаслужните за пласманот на Македонија на следното кошаркарско ЕП, Александар Костоски, следната сезона ќе го носи дресот на Куманово, а само десетина дена откако си замина од доскорешниот тим МЗТ Скопје „...

Хуманитарна соработка: Кожув и Партизан ќе играат за настраданите од поплавите во Србија!

Влезницата за првиот меч на српскиот шампион и тимот од Гевгелија чини речиси пет евра, што е повеќе од „солена“ сума за една пријателска средба.

Нема шега со „фуријата“: Гасол го парчоса Бразил

Домаќинот на Светското првенство во кошарка потврди дека, како и репрезентацијата на САД, се наоѓа неколку класи над останатите селекции. Шпанците вечерва го декласираа Бразил со 82-63, а убедливо најдобар играч на...

Работнички со Гечевски и Чековски ја почна операцијата - „детронизирање на МЗТ Скопје“! (ФОТО)

Со ветераните Тодор Гечевски и Ѓорѓи Чековски на паркетот и со Марин Докузовски на клупата, најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички вечерва ги почна подготовките за новата сезона, во кога гигантот од „Градски парк...

Србија со серија од 15-0 до триумф над Иран и осминафинале на СП

Репрезентацијата на Србија обезбеди пласман во осминафиналето на Светското кошаркарско првенство кое се игра во Шпанија откако со 83-70 (21-18, 21-20, 25-13, 16-19) ја совлада репрезентацијата на Иран. Србите доминираа...

Историска победа за Сенегалците: Диенг и компанија ја шокираа Хрватска!

Репрезентацијата на Сенегал ја приреди првата сензација на Светското првенство откако ја совлада Хрватска во рамките на третото коло од групата Б со 77-75. Сенегал одлично го отвори првото полувреме и се стекна со девет...

Стојановски одбил 60.000 евра од МЗТ, ама вратите сѐ уште не му се затворени!

Дамјан, неофицијално, е во сериозни преговори со словенечка Унион Олимпија, каде што тренер е некогашниот стратег на МЗТ, Алеш Пипан. Во игра се и уште неколку екипи, пред се од Турција и од Полска

Кевин Дурент побогат за 300 милиони долари!

Најдобриот кошаркар на Оклахома сити Тандер, Кевин Дурент доби нов договор „Најк“ според кој би можел да заработи 300 милиони долари. Пред само неколку дена се чинеше дека Дурент ќе ја прекине соработката со „Најк“...

Легендата и официјално се врати дома: Стефанов назначен за нов спортски директор на МЗТ Скопје!

Поранешната легенда на МЗТ Скопје и на македонската кошарка, Врбица Стефанов, и официјално е промовиран во спортски директор на тимот од „Јане Сандански“, информација која беше потврдена на денешната промоција на новиот...

Промоција на новиот МЗТ: Сагадин со тим од 400.000 евра ќе брка титули, ама и ќе прави играчи!

Би сакал да им се заблагодарам на оние кои дадоа свој придонес, пред сѐ на Гечевски, Чековски, Дамјан Стојановски и Костоски. Сезонава почнуваме со драстично намален буџет, но очекуваме да ги повториме ланските успеси дома, а во АБА-лигата да бидеме подобри, изјави директорот Секуловски.

Pages