Кошарка

Некои ни предвидуваа -20, а ние имавме добиен меч

„За Скопје, душегрижниците не испратија дека ќе загубиме со 20 поени разлика. А...

КОЧОВ: Бевме непрепознатливи, вреди само победата!

Предупредуваше Ѓорѓи Кочов пред почетокот на мечот со Ловќен дека ќе биде...

Тешко се качува на Ловќен, ама така е послатко...

Втора недела по ред, МЗТ Скопје мораше да игра дополнителни пет минути. Но за...

Кошаркарот Магдевски се закити со јуниорското злато во Шпанија! (ФОТО)

Кошаркарскиот репрезентативец на Македонија, Андреј Магдевски, денеска дојде до првиот трофеј во дресот на шпанскиот гигант Реал Мадрид, откако во финалната средба во првенството за јуниори беше совладан тимот на...

Куманово бара службена победа и се закани со напуштање на лигата!

Според кумановци, судиите и делегатот не ги исклучиле сите актери во тепачката од противничкиот тим, поради што средбата продолжила нерегуларно, а потенцираат дека би прифатиле и преигрување на средбата со „центарци“.

Перо Антиќ за „Спортмедиа“: Останувам во НБА и во следната сезона!

Првиот македонски кошаркар во НБА-лигата, Перо Антиќ ќе игра најквалитетна кошарка уште една сезона. По мечот помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Струмица, искусниот интернационалец за „СПОРТМЕДИА“ потврди дека останува уште...

Оклахома и Индијана ги возвратија ударите (ВИДЕО)

Ако по првите натпревари изгледаше дека фаворитскиот ореол на Индијана и на Оклахома е загроезен, синоќа работите дојдоа на место. И двете екипи остварија гостински победи и поведоа со 2-1 во своите конференциски...

Продолжи доминацијата на МЗТ Скопје: „Штрковите“ лесно ја прелетаа и Струмица!

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, МЗТ Скопје ја забележа деветата победа по ред во Суперлига откако на домашно тло, пред околу 700 гледачи, со 102-71 славеше во пресметката со Струмица. За разлика од...

Фемили имаше „засилување“: Перо Антиќ го бодреше „својот“ МЗТ Скопје! (ФОТО)

Го сакам клубот од „Јане Сандански“, а во моментов е сигурно дека последниот натпревар во мојата играчка кариера ќе го одиграм како член на МЗТ, изјави пред две години членот на Атланта хокс.

Работнички револтирани: Не гледаме зошто Соколов доби тројно поголема казна од Луковиќ!

Станува збор за репрезентативец, кој никогаш досега не направил ни приближно сличен пропуст, поради што бараме Дарко да добие идентична суспензија како и центарот на Куманово, вели директорот на црвено-белите, Ѓоко Аврамчев.

Џамал Крофорд по вторпат најдобар шести играч во НБА

Кошаркарот на Лос Анџелес Клиперс, Џамал Крофорд е новиот освојувач на наградата која му се доделува на најдобриот шести игра во НБА сезоната. Крофорд така по втопат во својата кариера ја освојува оваа нагарада и така...

Кошаркарите на Портланд „пречекани“ од змија во соблекувалната

Портланд го загуби и вториот натпревар од Сан Антонио во рамките на полуфиналниот натпревар од Западната конференција, а пред вториот натпревар се случи крајно необична ситуација. Кога кошаркарите на Портланд воегоа во...

Мајами и Сан Антонио на пола пат до финале во конференциите (ВИДЕО)

Екипата на Мајами дојде до втората победа во полуфиналниот плејоф меч во Источната конференција откако со 92-84 славеше над Бруклин. Иако гостите одлично го отворија мечот и за време на првиот и вториот период имаа...

Pages