Кошарка

ПРЕД ОЧИТЕ НА ЏОРДАН: Леброн и Лонзо како Кид и...

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс победија убедливо на гостувањето во Шарлот (...

Ариза оди во главниот град на Америка, а Феникс...

Феникс Санс и Вашингтон Визардс постигнаа договор за размена во која искусниот...

Блоко не го дава врвот, го помина и Куманово,...

Девет победи во десет кола, тоа е билансот на кошаркарите на Блокотехна во...

Оклахома и Индијана ги комплетираа конференциските финалиња (ВИДЕО)

Екипата на Оклахома се избори за пласман во финалето во Западната конференција откако со 104-98 славеше на гостувањето кај ЛА Клиперс На крилата на Дурант кој забележа дабл-дабл учинок од 39 поени и 16 скока, Оклахома...

ФИБА за јуни ја одложи одлуката за домаќин на ЕП 2015

Бордот на ФИБА ја одложи одлуката за тоа кој ќе биде евентуална алтернатива за домаќин на Европското првенство во 2015 година кое првично требаше да се одржи во Украина, но поради кризата и воените дејствија на истокот...

Наградата „Алфонсо Форд“ заслужено во рацете на Кејт Ленгфорд (ФОТО)

Италијанските љубители на кошарката се надеваа дека нивниот Армани Џинс ќе биде учесник на завршниот турнир на домашен терен, но мораа да се задоволат само со инвидуалните признанија на нивниот најдобар кошаркар. Откако...

Заре Марковски ја напушти Венеција

Македонскиот кошаркарски тренер, Заре Марковски не е повеќе тренер на италијанскиот клуб Венеција. Како што соопштуваат италијанските медиуми, искусниот македонски стратег кој седна на кормилото на Венеција оваа сезона...

Дејвид Блат за „Спортмедиа“: Уживам кога нè сметаат за аутсајдери, тогаш сме најопасни

Искусниот американски тренер со израелско потекло, Дејвид Блат не чувствува никаков притисок дека мора да ја освои Евролигата, иако го води кошаркарскиот гигант Макаби Тел Авив во пресрет на фајнлфор-турнирот во...

Обрадовиќ и Менегин недостижни на вечната листа

Веќе станува необично втор кошаркарски фајналфор без најтрофејниот тренер Жељко Обрадовиќ - сегашниот тренер на Фенербахче Улкер има 13 завршни турнири и 8 титули како тренер на Партизан, Хувентуд, Реал Мадрид и...

Нова тепачка во „Градски парк“: Полицијата ја заклучи салата за да ги идентификува тепачите!

Инцидентот почнал помеѓу играчите, а продолжил со учество на дел од навивачите на двата тима, по што припадниците на МВР во заклучена сала се обидувала да ги идентификува тепачите и тоа со прегледување на видео-снимката од мечот.

Томиќ: Дојдовме да победиме, а не да бидеме трети или четврти

Хрватскиот репрезентативец Анте Томиќ, кој е постојан учесник на фајнлфор-турнирите на Евролигата го сонува големиот пехар и не крие дека со Барселона викендов е дојден за да го однесе пехарот во Каталонија Единствениот...

Руди Фернандез e атракција во Милано, сите сакаат селфи со него (ФОТО)

Поранешната НБА ѕвезда и шпански репрезентативец Руди Фернандес, членот на Реал Мадрид е вистинска атракција во Милано. На двочасовното дружење на големите кошаркарски звезди во центарот на Милано во фан зоната на „...

Сосема очекувано: Серхио Родригез МВП на Евролигата (ВИДЕО)

Серхио Чачо Родригез е МВП на регуларниот дел од сезоната во Евролигата и ќе го наследи Василис Спанулис, кој го освои ова признание минатата година. Тој е втор шпанец кој го добива ова признание по Хуан Карлос Наваро,...

Pages