Кошарка

КОШАРКАРСКИОТ ВТОРОЛИГАШ ВО ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА

ТФТ ЗА ЦАЦИ: 50 денари, симболична цена која може да значи живот

НА СРЕД СЕЗОНА ОДЛУЧЕНО: Нема испаѓање од елитата...

Првата лига и во следната сезона ќе брои 12 екипи, а ниту една екипа нема...

Блокотехна се враќа на Балканот, на 4.декември...

„Дербито на Гевгелија", Кожув - Блокотехна, ќе се игра на 8. јануари, наредната...

Кевин Лав го постигна 54. дабл-дабл, блесна подзаборавениот Реј Ален (ВИДЕО)

Кевин Лав делува нестопирливо. Асот на Минесота во победата над Сакраменто постигна 26 поени, надополнети со 10 скокови и така го оствари својот 54-ти дабл-дабл во сезоната. Огромна помош имаше и во ликот на...

Вардар Апаве пресилен за суперлигашот од Струмица

Кошаркарите на Вардар Апаве дојдоа до само четвртата победа сезонава во Првата лига откако вечерва, на домашен терен, ја совладаа екипата на Струмица (68-56), која веќе има обезбедено пласман во Суперлигата. Тоа беше...

Филаделфија на добар пат да го урне неславниот рекорд по бројот на порази во низа!

„Сиксерси“ сега избија на делба на десетата позиција на оваа неславна листа заедно со Њујорк од сезоните 1984/85 и 1985/86, Далас од сезоната 1992/93 и генерацијата на 76-ките која се „прослави“ во сезоната 1977/73.

Антиќ: Не очекував дека така брзо ќе се вратам во посакуваниот ритам!

Крилниот центар брзо почна да игра во препознатливиот стил иако ова за него беше само петти натпревар по 40-дневната пауза поради скршеница на скочниот зглоб.

Ѕверски шут на Антиќ во триумфот на Атланта над Денвер! (ВИДЕО)

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, влегува во сѐ подобра форма откако се врати по долгата пауза поради повреда, па синоќа беше еден од клучните играчи на Атланта хокс во триумфот со 97-92...

Мајсторска партија на Антиќ за трета по ред победа на Атланта (ВИДЕО)

Антиќ триумфот на Атланта против Денвер (97-92) го заврши како трет стрелец во својот тим со 16 пооени (3/8 за 3п, 3/4 за 2п, 1/2 за 1п), еден скок и две асистенции.

Лирија среде Куманово го зацементира третото место на табелата!

Репрезентативецот Бојан Трајковски беше херојот во тимот од Чаир, со оглед на тоа што средбата ја заврши со извонреден дабл-дабл учинок од 33 поени и 14 скокови.

Маринковиќ: Тешко заработена победа

Најдобриот играч на МЗТ Скопје на натпреварот против Широки, Иван Маринковиќ е задоволен од прикажаната игра на „металците“ против босанскиот претставник во регионалната АБА Лига. Според него, шамионот добил еден тежок...

Широки не го преживеа скопскиот пекол

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, МЗТ Скопје, дојде до дванаесеттиот триумф во регионалната АБА-лига, откако на домашен терен убедливо славеше над босанскиот претставник, Широки Приморка (82-71). Екипата од...

И МЗТ-Широки започна со едноминутно молчење во чест на Милошевски (ФОТО)

По фудбалските натпревари ширум земјава, и мечот помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Широки Приморка од кошаркарската АБА-лига започна со едноминутно молчење во чест на прерано загинатиот директор на фудбалската...

Pages