Кошарка

Шести пораз во БИБЛ лигата

Кожув не успеа да и се реваншира на Теута

Моќен Работнички! Охрид „збришан“ во Градски Парк

Охриѓани паднаа комплетно во последниот период и дозволија да доживеат тотално...

НЕ БИЛ САМО КАМПАЦО: Погледнете неверојатен кош...

Плејмејкерот на Реал, Факундо Кампацо во оваа сезона постигна две тројки од...

Мемфис ги менува Конли и Гасол за помлади играчи

Крилото Џарен Џексон треба да биде новиот лидер на тимот.

Филаделфија на добар пат да го урне неславниот рекорд по бројот на порази во низа!

„Сиксерси“ сега избија на делба на десетата позиција на оваа неславна листа заедно со Њујорк од сезоните 1984/85 и 1985/86, Далас од сезоната 1992/93 и генерацијата на 76-ките која се „прослави“ во сезоната 1977/73.

Антиќ: Не очекував дека така брзо ќе се вратам во посакуваниот ритам!

Крилниот центар брзо почна да игра во препознатливиот стил иако ова за него беше само петти натпревар по 40-дневната пауза поради скршеница на скочниот зглоб.

Ѕверски шут на Антиќ во триумфот на Атланта над Денвер! (ВИДЕО)

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, влегува во сѐ подобра форма откако се врати по долгата пауза поради повреда, па синоќа беше еден од клучните играчи на Атланта хокс во триумфот со 97-92...

Мајсторска партија на Антиќ за трета по ред победа на Атланта (ВИДЕО)

Антиќ триумфот на Атланта против Денвер (97-92) го заврши како трет стрелец во својот тим со 16 пооени (3/8 за 3п, 3/4 за 2п, 1/2 за 1п), еден скок и две асистенции.

Лирија среде Куманово го зацементира третото место на табелата!

Репрезентативецот Бојан Трајковски беше херојот во тимот од Чаир, со оглед на тоа што средбата ја заврши со извонреден дабл-дабл учинок од 33 поени и 14 скокови.

Маринковиќ: Тешко заработена победа

Најдобриот играч на МЗТ Скопје на натпреварот против Широки, Иван Маринковиќ е задоволен од прикажаната игра на „металците“ против босанскиот претставник во регионалната АБА Лига. Според него, шамионот добил еден тежок...

Широки не го преживеа скопскиот пекол

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, МЗТ Скопје, дојде до дванаесеттиот триумф во регионалната АБА-лига, откако на домашен терен убедливо славеше над босанскиот претставник, Широки Приморка (82-71). Екипата од...

И МЗТ-Широки започна со едноминутно молчење во чест на Милошевски (ФОТО)

По фудбалските натпревари ширум земјава, и мечот помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Широки Приморка од кошаркарската АБА-лига започна со едноминутно молчење во чест на прерано загинатиот директор на фудбалската...

По само два одиграни натпревари, Ламар Одом заработи шут-карта

Шпанскиот кошаркарски клуб Каха Лаборал денес соопшти дека го раскина договорот со поранешниот НБА-ас, Ламар Одом. Американецот за овој тим одигра само два натпревари, но мораше да се врати во САД на детални прегледи...

МЗТ со триумф над Широки ќе направи голем исчекор кон Европа

Во пресрет на 24. коло од регионалната лига, МЗТ има скор 11-12, аИгокеа има 12-11, што значи дека со евентуален пораз на Босанците, а победа на сино-белите ќе дојде до промена на местата на табелата

Pages