Кошарка

Познат првиот учесник во финалето

Шпанките ја декласираа Белгија за финале на ЕП

Рејндолф стана „Словенец“

Кошаркарот на Реал Мадрид Ентони Рејндолф доби словенечки пасош, и се наоѓа на...

Грифин „излегува" од договорот, станува „...

Ол-стар крилото најверојатно ќе ја смени играчката средина...

Македонија тргна со „плус 10“ против Косово

Со подобра игра во првото полувреме, избраниците на селекторот Мирко Петрески...

КАКО ВО СТАРИТЕ ДОБРИ ВРЕМИЊА: Давитков ги врати Антиќ, Тоше и Станко (ФОТО)

Баш како во старите добри времиња. Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски и Тодор Гечевски повторно на едно место, за една цел - националниот тим. Во денови кога репрезентацијата е на најниско можно ниво, новиот селектор Јорданчо Давитков донесе позитивни ветрови. Најави и исполни, на првиот собир дојде Антиќ и заедно со Тоше и Станко ја вратија надежта дека може да се надеваме на многу подобри денови...    

Чековски 99% ќе игра, Перо одлучува сам!

„Се договоривме да помогнам колку што можам. Секако со своето присуство, со своето искуство, да направиме македонската репрезентација го помине овие претквалификации. Затоа што е воопшто многу важно за нашата кошарка. Битни се овие квалификации за Светското првенство“- порача Гечевски.

ПЕРО АНТИЌ: Добро да размислам, но секогаш сум тука за Македонија!

„Знаете и самите во каква ситуација сум. Дека ми треба уште време да се вратам назад во реалноста, и сакам да кажам и тоа дека конечната одлука околу тоа дали ќе играм, или ќе бидам во некоја друга логистичка ситуација ќе ја знам за два-три дена. Треба да се консултирам и со моето семејство. Знаете дека дома ме чекаат трите сина, на кои исто така треба да им обрнам поголемо внимание од кое го имале досега од моја страна. Во секој случај, спремен сум да помогнам од секој аспект"- кажа Антиќ на појавувањето во „Борис Трајковски“. 

Теодор ќе задоцни, Мекејлеб е резервна варијанта

Џордан Теодор ќе биде првиот „странски избор" на Јорданчо Давитков, додека пак ако за тоа биде потребно во „игра ќе влезе" и Лестер Бо Мекејлеб.

И Работнички со пријава за Лигата на Шампионите

„Црвено-белите“ испратиле пријава за учество во квалификациите од Лигата на шампиони. Но дали ќе играат, ќе одлучат челниците на ФИБА, затоа што Македонија има само едно место во тоа натпреваруавње. 

Наместо кон Јадранот, „соколите" се насочија кон Европа

Откако остана без место во јадранската АБА лига, клубот од скопски Карпош не сакаше да остане само со играње во локални рамки на домашна сцена, туку има и амбиции да се претстави во Европа

ДАВИТКОВ: „Со еден куршум треба да погодиме две мети"

Најголемите маки ги задава неформираниот играчки ростер кој е потребен да се минат прет-квалификациите за СК 2019, кои истовремено ќе ни ги отворат вратите за квалификациите за Европското првенство 2021 година. 

Антиќ ќе се појави на првиот собир

Ново стариот селектор призна дека најголеми проблеми ќе има во и околу креирањето на ростерот за на што следува. Но се надева на добар одзив, дури и од оние најискусните...

Прават ли Лејкерси „простор" за Џорџ и Џејмс?

ЛА Лејкерс и Бруклин Нетс подготвија интересен трејд во кој се вклучени тројца играчи и еден пик на драфтот, пренесуваат американските медиуми.

Зошто се „враќа" Мекејлеб, да биде „чекач"?

Лестер Бо Мекејлеб изненадувачки се најде на списокот на 24 кандидати за македонскиот сениорски национален тим.

Pages