Кошарка

ЗА ВРЕМЕ НА СОБИРОТ НА СИТЕ ЗВЕЗДИ, СЕ СЛУЧИ ГОЛЕМ ТРЕЈД

Дивац се откажа од Казинс, го испрати во Њу Орлеанс

Најдобрите моменти од Ол стар 2017 (Видео)

Ревија на забивања имаше во Њу Орлеанс. Вкупно 75 пати играчите со забивање...

Луд Ол стар меч: Дејвис постави нов рекорд по...

Ентони играше на свој терен, пред домашна публика и постигна неверојатни 52...

Сите НБА ѕвезди потпишаа со Барселона (Видео)

Некогашната ѕвезда на каталонскиот гигант, а сега амбасадор на клубот, одлично...

Михајловски: Смогнавме сили, но бевме импресионирани и потфрливме

Кожув не успеа да приреди изненадување. Гевгеличани го пропуштија стартот на натпреварот, нешто што не смее да случи против фаворит каков што е МЗТ Скопје. 

Назор: Покажавме срце, карактер и дека кога не сме толку добри можеме да победиме

МЗТ Скопје го совлада Кожув во четвртфиналето во Купот на Македонија и веќе утре преку Фени Индустри ќе се обиде да стигне до 13. финале во својата историја. Бранителот на трофејот и овојпат не мина без последици, на повреда се пожалил Шарлон Клоф.

Без простор за изненадување: Шампионот сигурен од почеток до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МЗТ Скопје е последниот полуфиналист во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот го направи првиот чекор во одбраната на трофејот, го елиминираше Кожув со 83:72 и закажа пресметка со Фени Индустри. 

МЗТ го „одбра“ Фени

„Металците" го направија првиот исчекор кон одбраната на титулата во некогаш најмасовното клупско натпреварување откако беа подобри од гевгелиски Кожув (83:72)

„Кога ќе почнете вака лошо со еден Работнички, тешко е да се игра еден натпревaр“

Според тренерот на Куманово, Марјан Србиноски, слабиот старт на дуелот со Работнички е една од главните причини за поразот. 

Мекејлеб и Хендрикс елиминирани од „Копа дел Реј“

Гран Канарија заврши со настапот во „Копа дел Реј“, откако во четвртфиналето беше совладана од Валенсија со убедливи 88:72.

ДОКУЗОВСКИ: Одигравме на свежина, се плашам како ќе биде во полуфиналето

„Неиграњето на Илиевски беше проблем, можевме да ја прокоцкаме победата во финишот кога Мираковски и Николиќ имаат по пет фаули, немаме соодветни замени за нив, но мислам дека одигравме подобро и го контролиравме резултатот. Мираковски и Тасовски не тренираа десет дена, падови се случуваа поради физички проблеми, денеска одигравме на свежина“- анализираше тренерот на „црвено-белите“

Работнички „набилда“ разлика, Куманово не ја стигна... (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Работнички му закажа полуфинална пресметка на Карпош Соколи благодарение на одличната игра во првото полувреме. И двата тима го спасија четвртфиналето и на теренот, но и на трибините. Иако не беа во голем број, фановите на двата клуба ја „живнаа“ салата „Јасмин“ која до оваа средба немаше атмосфера каква што доликува на едно натпреварување како што е Купот. 

Искуството е добитната „куп-карта" за Работнички

Уште во првата четвртина тимот од „Градски парк" обезбеди двоцифрена предност, која Куманово не успеа да ја стигне во наредните три, за конечни (87:81) Затоа утревечер, од 18.30 часот, Работнички ќе се бори за финалето против Карпош Соколи.

Легендите во цивилка (ФОТО-ВЕСТ)

Легендите на Работнички и македонската кошарка, Тодор Гечевски и Владо Илиевски дуелот со Куманово го проследија во цивилка. Популарниот Тоше кој стави крај на својата играчка кариера беше на трибините, заедно со својот татко, додека Илиевски поради повреда од клупата им даваше поддршка на своите соиграчи. 

Pages