Кошарка

ШАРАС ЗАПЛАКА НО И ЈА КАЖА ВИСТИНАТА: Нема многу...

„Овие момци се посебна група. Вистина е дека немаат искуство, но нема многу...

Фенербахче ќе го брани тронот

Фенербахче е вториот тим кој обезбеди место на фајнл-форот во Белград....

ЖАЛГИРИС ИСПИША ИСТОРИЈА: Јасикевичиус не издржа...

Жалгирис за првпат во историјата ќе игра на една завршница во Евролигата. Под...

Судиите во АБА-лигата најавија штрајк поради неисплатени хонорари

АБА-лигата се соочува со проблеми во пресрет на следното 25.коло, кое треба да се одигра од 26 до 29 февруари и тоа поради најавениот штрајк на словенечките судии.

Коби Брајант доби подароци за пензија: Бастум, претплата за Нетфликс, очила за гледање...

За време на „Олстар“ викендот во Торонто Коби Брајант доби доста подароци за неговите пензионерски денови, а дел од неговите колеги беа доста креативни во дарувањето, па така имаше од сѐ по нешто.

Јончевски: Ако го освоиме Купот никој повеќе нема да го спомене овој пораз од Работнички!

Ниту еден тренер не сака кога неговата екипа губи, но разочарувањето секогаш е поголемо кога ќе се загуби во вечното дерби против најлутиот ривал, нешто што вечерва на своја кожа го почувствува стратегот на МЗТ Скопје, Алекасндар Јончевски.

Докузовски „удри“ по МКФ: Со два дена одмор не се игра завршница од Купот на Македонија!

Голема насмевка можеше да се види на лицето на Марин Докузовски по вечерашното вечно дерби во „Градски парк", очекувано поради победата на неговиот Работнички против фаворизираниот МЗТ Скопје, но и поради придонесот на помладите во тимот, кои дадоа сѐод себе за да им помогнат на прекалените ветерани.

Работнички го преслуша МЗТ: Центарска лекција за „ѕвездите“ од Аеродром! (ФОТО)

Работнички има многу победи над МЗТ Скопје во досегашната клупска историја, но вечерашната (74-71), во наелектризираниот „Градски парк", ќе се памети како една од најслатките и покрај немањето резултатска важност, со оглед на моменталниот однос на силите, особено во делот буџетите и на бројот на странци.

„Сити парк бојс“ прво го запалија паркот, па оддадоа почит на – починат навивач на МЗТ! (ФОТО)

Навивачите на Работнички, припадниците на навивачката група„Сити парк бојс" и покрај фактот што нивните миленици се аутсајдери во вечерашното вечно дерби против МЗТ Скопје, сепак, се собраа во солиден број, а во пресрет на дуелот имаа своевидно шоуво скопскиот градски парк.

Одмор или казна за лошите игри: Србинот Урош Луковиќ го пропушта вечното дерби! (ФОТО)

Српскиот интернационалец Урош Лукович ќе го пропушти вечерашниот дуел на МЗТ Скопје против Работнички во „Градски парк", откако тренерот Александар Јончевски реши да го остави без опрема на клупата како прекуброен меѓу легијата странци во тимот од „Јане Сандански".

Ветераните на Работнички пред (не)возможна мисија против легијата странци од Аеродром!

Само со големо срце, натчовечка пожртвуваност и огромна желба за успех, кошаркарите на Работнички би можеле да се надеваат на триумф во вечерашното вечно дерби на домашен терен против МЗТ Скопје (19 часот), во последниот меч од 17. коло од Првата лига, кое во моментов нема ама баш никакво резултско значење.

Нов распоред во АБА лигата: Србија загуби едно место, Црна Гора со два претставника догодина

Со 15. победа во низа, екипата на Будуќност синоќа и обезбеди на Црна Гора уште едно место во АБА лигата за идната сезона.

Пол Џорџ нема да игра за САД на Олимписките игри!?

Пол Џорџ, кошаркарот кој ги брани боите на Индијана би можел да не игра за САД на Олимписките игри кои летоска ќе се играат во Рио, Бразил.

Pages