Кошарка

Додека сум јас селектор, ќе пробам да играат сите...

Сакам да кажам уште еднаш дека додека сум јас селектор, ќе пробам да играат...

Давитков: Да го имавме овој состав порано, ќе...

Македонската репрезентација го забележа третиот триумф во претквалификациите за...

СТАЈИЌ: На Македонија не и е местото во...

По втор пат бевме подобри од Словаците во овие претквалификации, заслужуваме да...

Загреб (засега) без фан-зона, први „Арена“ ја окупираа - Холанѓаните! (ФОТО)

За време на Европското првенство (ЕП) во Загреб засега нема официјална фан-зона каде ќе се собираат навивачите, туку тие ќе бидат под „отворено небо" и ќе може да престојуваат на штандовите околу трибините на загрепска „Арена".

„Фалангата“ почна да го окупира Загреб, Грците „навредени“ од – знамињата со сонцето од Кутлеш!

Македонската кошаркарска репрезентација се очекува да има голема поддршка на вечерашниот меч против Грција (18 часот) на отворањето на Европското првенство (ЕП) во групата Ц во Загреб, со оглед на веќе најавените повеќе од 2.000 навивачи кои полека, но сигурно уште од синоќа почнаа да ја окупираат хрватската престолнина и да се подготвуваат за „пеколот" во салата „Арена".

Македонија стартува против никогаш посилната Грција, но и против - традицијата!

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва (18 часот), ги почнува настапите на Европското првенство (ЕП), кое за прв пат во историјата се игра во четири земји, Хрватска, Франција, Летонија и Германија. „Жолто-црвените" стартуваат против никогаш посилната Грција, но и кошаркарската традиција која вели дека на ниту еден од досегашните четири учества никогаш не сме почнале со победа.

Грчките новинари во Загреб провоцираа(т): Вашата земја е ФИРОМ, а не Македонија!

Кошаркарските репрезентативци на Грција изминативе денови потенцираа дека не е нивна работа да „бркаат" политика и дека единствена задача им е да сторат сѐ за да победат во вечерашниот дуел со Македонија (18 часот) и да дојдат до медал на шампионатот, но тоа не може да се каже за новинарите кои ја следат селекцијата на јужниот сосед, а кои се трудат да направат провокација дури и кога земаат официјални изјави од претставници од жолто-црвената чета.

Ѓуроски: За да ги добиеме Грците ќе мора и да се „истепаме“ со нив!

Репрезентацијата на Македонија вечерва (18ч) ќе го одигра првиот натпревар на Европското кошаркарско првенство (ЕП) против Грција, а Стојан Ѓуроски смета дека „жолто-црвените“ ги очекува еден агресивен меч во кој ќе треба да се „истепаат“ со противникот, нормално ако сакаат позитивен резултат на стартот од континенталниот собир.

Битолчанка сама ќе ја брани честа на Македонија на ЕП во Загреб! (ФОТО)

На Европското првенство во кошарка, кое утре почнува во Хрватска, има околу 500 волонтери, кои се грижат работите да бидат беспрекорни, а учесниците да имаат идеални услови, а интересно е што само една од нив доаѓа од Македонија.

Ветено - сторено: Дресот на Стеф Кари стигна во музејот на Дражен Петровиќ (ФОТО)

Кошаркарот на Голден Стејт, Стеф Кари, онака како што вети така и направи. Го испрати неговиот дрес во музејот на Дражен Петровиќ во Загреб, а истиот денеска стигна до точната локација.

Хрватска го дозна составот за ЕП: Перасовиќ ги одбра „12 величествени", во конкуренција и Томас

Најголемиот „малер" во хрватската репрезентација Марко Томас се најде на конечниот список на селекторот Велимир Перасовиќ за Евробаскетот што почнува утре.

Големи промени во Партизан: Пековиќ, нов претседател на „црно-белите"?

Кошаркарот на Минесота Тимбервулфс, Никола Пековиќ би требало денеска да биде претставен како нов претседател на најтрофејниот српски кошаркари клуб Партизан.

Според ФИБА: Војдан Стојановски е најголемата ѕвезда нa Македонија на ЕП во Загреб!

Бекот на шпанскиот прволигаш Андора, Војдан Стојановски, неофицијално е промовиран во најголема ѕвезда во составот на кошаркарската репрезентација на Македонија, откако неговиот лик се најде на промотивната фотографија заедно со лидерите на останатите селекции во групата Ц и тоа на Хрватска, Словенија, Грузија, Грција и на Холандија.

Pages