Кошарка

КАВСИ ГО ЗАПИШАА ЧЕТВРТИОТ ТРИУМФ ВО НИЗА

Кливленд губеше 48. минути, потоа на сцена настапи Леброн (ВИДЕО)

АНТИЌ: Јас се пензионирав одамна, ме ставија на...

И дефинитивно Перо Антиќ нема да биде во составот на македонската...

„БРАДАТА" НЕМА НАМЕРА ДА ЗАПРЕ: Урна рекорд...

Кошаркарот на Хјустон Рокетс стана првиот играч кој после многу години во осум...

„Тарифникот“ на МКФ ги „гори“ клубовите:...

И Работнички влезе во друштвото на клубови, кои сезонава ќе платат парична...

„Би било интересно со Работнички да бијам шампионска битка против моите другари – Синовец и Шеховиќ!“ (ФОТО)

Поранешниот кошаркар на белградски Партизан, Александар Митровиќ (24 год, 203 см.) вечерва го одработи својот прв тренинг со екипата на Работнички, каде што ќе биде на проба во следните неколку дена во обид да ги...

МЗТ Скопје: За Аеродромци влезот е со лична карта, а за сите други - со обележја на клубот!

Управата на актуелниот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва со соопштение ги потврди претходните најави дека влезот за претстојното вечно дерби против Работнички, кое е закажано за в среда во „Јане Сандански“, ќе биде...

Работнички ќе се жали: Мицевски не смееше да биде во комбинација за дербито во „Јане Сандански“!

Управата на најтрофејниот кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, во понеделник и официјално ќе испрати жалба на делегирањето на Марјан Мицевски на претстојното вечно-дерби против МЗТ Скопје, закажано за в...

Ново засилување за „соколите“: Кошаркар на грчки АЕК потпиша за Карпош Соколи! (ВИДЕО)

Доскорешниот кошаркар на грчки АЕК, Србинот Стефан Николиќ (27 год, 191 см.) е нов играч на македонскиот прволигаш Карпош Соколи, со што продолжи овој тим дополнително се засили пред вториот дел од сезоната, во која има...

„Косовските екипи никогаш нема да играат во АБА лигата“

И покрај интересот на кошаркарскиот шампион на Косово, КК Приштина, да заигра во регионалното натпреварување, првиот човек на АБА лигата потврди дека тамошните екипи нема да добијат шанса да учествуваат во ова...

Без билети во продажба: Вечното дерби ќе биде приватна забава за жителите на Аеродром!

Претстојното кошаркарско дерби помеѓу МЗТ Скопје и Работнички, кое в среда ќе се одигра во салата „Јане Сандански“, ќе претставува своевидна приватна забава само за жителите на општина Аеродром, откако луѓето во клубот...

Го прекина првото дерби и пак доби шанса: Мицевски повторно главен на МЗТ-Работнички!

Поранешниот интернационалец судија, Марјан Мицевски, ќе биде главниот делител на правдата на претстојното вечно дерби помеѓу МЗТ Скопје и Работнички, кое в среда ќе се одигра во „Јане Сандански“ (18.30 часот), одлука...

Непосредно пред „војната“ со МЗТ: Работнички се засилува со поранешен играч на Партизан!

Поранешниот шампион во АБА-лигата со екипата на Партизан, 24-годишниот Александар Митровиќ, најверојатно ќе биде ново засилување за македонскиот прволигаш Работнички, кој се очекува своето деби да го има в среда на...

Дерик Роуз во олстар-издание: Кливленд доби лекција од Чикаго (ВИДЕО)

Чикаго булс ги потсети сите дека има уште еден кандидат за врвот во Источната конференција, остварувајќи победа против Кливленд со 113-98. Во синоќешниот натпревар, кој беше последен пред олстар-викендот во Њујорк, кој...

Војната помеѓу ФИБА и УЛЕБ кулминира - згаснува АБА лигата?!

По неколкугодишната пасивност, ФИБА трга во акција, а прва жртва би требало да биде АБА лигата! ФИБА планира од наредната сезона да формира сопствена Евролига, пандан на актуелната УЛЕБ Евролига. Според информациите до...

Pages