Кошарка

ДОБРИТЕ ИГРИ НА ТИМОТ ОД ЧАЧАК, МУ ДОНЕСОА НОВ ДОГОВОР

Арсиќ останува во Борац, ќе му „смета" на нашиот МЗТ во АБА 2 лигата

Важен чекор за подобрување на статусот на...

„Сакаме да го поздравиме ваквиот потег, но и да потсетиме дека остануваат и...

НЕ ПОМОГНА НИТУ „ПОП": Ленард се подалеку од...

Тренерот на Сан Антонио Грег Попович отпатува за Јужна Калифорнија и се состана...

ЕДНО ГАЈЛЕ ПОМАЛКУ: Давитков го дочека Костоски,...

Она што беше најавено, доби своја реализација. Селекторот на нашиот национален...

Си замина Пипан, се вратија победите: МЗТ ги скроти „змајчеки“ и стави крај на црната серија (ФОТО)

Со гранитна одбрана и контролиран напад во кој главна улога имаше македонскиот репрезентативец Дамјан Стојановски, екипата на МЗТ Скопје ја совлада Унион Олимпија (81-62) во вечерашниот меч од 14. коло од АБА-лигата, со што стави крај на црната серија од шест порази по ред.

Не оди без навивачи: Работнички немаше сили да го изненади Фени во празниот „Градски парк“ (ФОТО)

Недостатокот на поголем број квалитетни кошаркари, пред сѐ за дуелите под двата коша (28-41 во скокови), но и отсуството на верниот шести играч, верните навивачи, беа главните причини за вечерашниот пораз на Работнички на домашен терен против Фени индустри (59-76), во меч од 10. коло од Првата лига.

Помалку зачудувачки: МЗТ Скопје е меѓу петте најгледани екипи сезонава во АБА-лигата!

Играњето пред полупразни трибини некако стана реалност за екипата на МЗТ Скопје откако најверните навивачи, членовите на групата „Фемили", престанаа да се појавуваат на своето место во „Јане Сандански", поради што малку зачудува податокот објавен на интернет-страницата на АБА-лигата според кој „металците" се петти најголеман тим во ова натпреварување.

Падна Карл Мелоун: Гарнет е нов рекордер во НБА лигата

Легендарниот крилен центар на Минесота Тимбервулфс, Кевин Гарнет запиша уште едно големо достигнување во својата богата кариера.

ФИБА продолжува по старо: ЕП 2017 ќе се игра во Турција, Финска, Израел и во Романија!

Како и претходното Европското првенство што се одржа оваа година, и следниот континентален шампионат, во 2017 година ќе го организираат четири држави.

Голден Стејт не знае за доста: Бостон ги намачи со две продолженија за низа од 24-0 (ВИДЕО)

Голден Стејт дојде до најтешката победа сезонава во НБА-лигата, откако синоќа мораше да игра дури две продолженија за да слави против Бостон со 124-119 на гостински паркет.

Антиќ ја стави својата Звезда во незгодна ситуација, „кралот" се разбуди во вистински момент

Кошаркарите на Фенербахче го заверија првото место во групата А, откако вечерва пред своите гледачи ја прегазија Црвена звезда со..., па така клубот од Белград во последното кол ќе решава за својата судбина.

Македонија домаќин на Европско првенство за млади кошаркари

Македонската кошаркарска федерација уште еднаш ја доби довербата од ФИБА Европа за организација на младински шампионат и ја доби организацијата на Европското првенство за кошаркари до 18 години дивизија Б кое ќе се игра од 29 јули до 7 август во 2016 година.

Гевгеличани се засилуваат: Американецот Картер пред потпис со Кожув!

Со ангажирањето на Стратос Кукулекидис на тренерската позиција, тимот на Кожув влезе во серија победи, како на домашна така и на балканска сцена, што автоматски ги зголеми амбициите на управата, која веќе размислува на доведување на засилувања, особено во играта под кошевите.

Иако е „закован“ на клупата: Партизан не дозволи Магдевски да потпише за МЗТ Скопје!

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Магдевски, деновиве беше на мал чекор до потпис со екипата на МЗТ Скопје, откако двете страни најдоа заеднички јазик во преговорите, но на крајот сѐ се сруши како кула од карти откако дозвола за трансферот не даде неговиот сегашен клуб, Партизан.

Pages