Кошарка

Како Анакиевски ги шокираше кумановци, а ги...

Ѓорѓи Анакиевски е херојот на Пелистер. Капитенот на „пелистерци" можеби и...

Ах пуста македонска кошарко, накаде одиш?

Никој не сака да се занимава со она што се вика одговорност, затоа и...

Стоктон повторно ќе заигра за Јута Џез

Дејвид Стоктон потпиша десетдневен договор со тимот од Солт Лејк Сити за кој...

Финалниот спектакл почнува в петок, шампион ќе стане тимот кој прв ќе победи три пати!

Кошаркарите на МЗТ Скопје и на Куманово в петок ќе ја почнат пресметката за шампионската титула, за што им е потребно три победи од максимум пет меча колку теоретски можат најмногу да се одиграат во плејоф-финалето....

Кога е сериозно, шампионот е вистински: МЗТ Скопје го освои Кавадарци и четврти пат по ред е во финалето!

Кошаркарите на МЗТ Скопје не дозволија изненадување или, пак, неизвесност и со првата победа од третиот обид сезонава како гости против Фени индустри (...) дојдоа до посакуваните 2-0 во полуфиналната плејоф-серија, а со...

Стојановски и Андора поразени од фаворитот Барселона

Екипата на Ривер Андора во која настапува нашиот репрезентативец Војдан Стојановски го доживеа 22 пораз во кошаркарската АЦБ-лига откако на гостински терен со 84-74 загуби од големиот фаворит Барселона. Второпласираниот...

Центарци „изгореа“: Куманово го „згази“ Работнички и се избори за втора шанса за прва титула! (ФОТО)

Во Куманово вечерва нема да се спие, но овој пат од убав повод – големото славје по пласманот на кошаркарите на истоимениот тим во големото плејоф-финале, кое беше обезбедено со втората по ред победа во полуфиналната...

Фени се „крсти“ во традицијата – шампионот сезонава не знае да победи во Кавадарци!

Традицијата е чудна работа и не секогаш гарантира успех, но во таборот на Фени индустри вечерва се „крстат“ во неа во пресрет на вечерашниот втор полуфинален плејоф-дуел со МЗТ Скопје (19 часот), против кого сезонава...

Куманово брка второ финале по 13-годишен пост, Работнички по „рибрејк“ во пеколот на Север!

Куманово изминативе 48-часа го тресе кошаркарска грозница, која почна завчера, со феноменалната победа на избраниците на Страшо Тодоровиќ на гостински терен и тоа по негатива од 22 поени, а ќе кулминира вечерва, со...

МВП шоу на Стеф Кари: Голден Стејт на само една победа до големото финале (ВИДЕО)

Голден Стејт го декласираше Хјустон со 115-80 на гостински паркет и поведе со 3-0 во финалната плеј-оф серија во Западната конференција. Стеф Кари уште еднаш покажа зошто беше избран за МВП на регуларниот дел од...

Нови проблеми за Атланта - заврши плејоф серијата за Кајл Корвер

Тимот во кој настапува нашиот интернационалец Перо Антиќ ќе се соочи со дополнителни проблеми во финалната серија против Кливленд, бидејќи го загуби Кајл Корвер поради повреда. Корвер заработи повреда на десниот скочен...

Коби Брајант: Ништо ново, се повлекувам во 2016 година

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс Коби Брајант ќе ја заврши кариерата по сезоната 2015/2016. Тоа го потврди и генералниот менаџер на тимот Мич Купчак. „Тој ми спомена дека тоа е тоа. Мислам дека тој е во последната...

Кралот Џејмс владее и во Атланта: Хоукс и Антиќ веќе со негатива од 2-0 во финалето на Истокот (ВИДЕО)

Кливленд славеше и на вториот натпревар на гостувањето кај Атланта во финалната плеј-оф серија во Источната конференција. Кавалирс утринава победија со 94-82 и веќе водат со 2-0, а следните два натпревари ги играат на...

Pages