Кошарка

ФИБА ГО ОТВОРИ „ПРОЗОРЕЦОТ" и создаде нови...

Поради репрезентативните обврски ќе ги нема Дамјан Стојановски, Дарко Соколов,...

ПРОМО: Дарко Соколов во „сино-бело"

Повратникот во репрезентацијата денеска ја официјализираше соработката со МЗТ...

ПАТЕШЕСТВИЕ ДО ПОПРАД: Без Костоски, Мекиќ и...

Со оглед на лошите „конекции“ и далечината на местото каде ќе играме утре вечер...

„Фејк енд дроп“ шутот на Антиќ избран за потег на неделата (ВИДЕО)

Перо Антиќ не доби шанса за настап на премиерниот дуел на Атланта во новата НБА сезона, но затоа доби 20 минути во победата на Индијана и постигна седум поени, а Антиќ на тој дуел изведе прекрасен „фејк енд дроп“ шут...

„Сити парк бојс“ го провоцираше Стефанов: „Врба ти си наш, фала ти за 6-тата титула“ (ФОТО)

Домашните фанови алудираа на петиот меч од плејоф-финалето во 1998 година, кога Работнички со млад тим кон изненади фаворизираниот противник откако Стефанов промаши четири по ред клучни слободни фрлања во финишот од „мајсторката“.

Уште пред да почне дербито: „Сити парк бојс“ се степаа помеѓу себе, инцидентот брзо смирен! (ФОТО)

Адреналинот кој се доближува до максималната граница предизвика мал инцидент на трибината на која се наоѓаат припадниците на навивачката група „Сити парк бојс“ и тоа на половина час шред почетокот на големото дерби...

Дербито ќе почне со едноминутно молчење во чест на кошаркарскиот пионер – Баки Малиќи!

Првата овосезонска средба помеѓу вечните ривали Работнички и МЗТ Скопје ќе почне со едноминутно молчење, со кое кошаркарите и стручните штабови на двата тима како и присутните во салата „Градски парк“ ќе му искажат...

Време е за дерби: Гечевски и Чековски со сите сили ќе „удрат“ по разнишаниот МЗТ!

Кај „металците“ единствена непознаница е настапот на Александар Цветковиќ поради повреда на скочниот зглоб, која му создава проблеми и на бекот на домашните, Ивица Димчевски.

Според обложувачниците: Фаворит нема, Работнички и МЗТ Скопје со идентични шанси за победа!

За првпат по речиси три години, екипата на МЗТ Скопје не влегува како голем фаворит во пресметката со вечниот ривал Работнички односно двете екипи имаат идентични шанси за победа во големото дерби кое ќе се одигра...

Навивачка војна пред дербито: „Фемили“ вооружени со ножеви и палки ги нападнале „Сити парк бојс“?!

Група од четириесетина припадници на навивачката група на МЗТ Скопје доцна синоќа направиле упад во салата „Градски парк“ и со безбол палки ги нападнале навивачите на Работнички, кои во тој момент подготвувале...

Гечевски: Промените во МЗТ Скопје се наша голема шанса за победа!

Јас сум професионалец и максимумот го давам за тимот во кој настапувам. Немам посебни емоции пред утрешниот меч, ниту, пак, сум нешто посебно лут на МЗТ поради моето заминувањето од таму. Екипата која ќе биде порастрчана на теренот ќе се радува на крајот. Се надевам дека тоа ќе бидеме ние, вели меѓу другото русокосиот центар.

Почина Баки Малиќи – тренерот со најдолг стаж во еден клуб кај нас!

Харизматичниот тренер својата кошаркарска кариера ја мина само во еден клуб, чаирска Слога, каде што работеше речиси без престан во периодот од 1973 до 2000 година.

Стефанов продолжува со МЗТ Скопје: Понудената оставка била само шок-терапија за играчите?!

Сино-белите првата можност за покажување на резултатите од „размрдувањето“ ќе ја имаат веќе утре, кога ќе му гостуваат на вечниот ривал Работнички, засилени со новата „единица“, Дамјан Стојановски.

Pages