Кошарка

Словачка не се предава, ќе го освојува Скопје

После поразот од Швајцарија, словачкиот селектор Иван Рудеж, рече дека во...

Вујошевиќ се пожали: Сместени сме во хотел без...

Репрезентацијата на БиХ го забележа вториот триумф во квалификациите за пласман...

Хјустон продолжува да гази, Леброн со 11. трипл-...

Хјустон ја продолжи победничката серија, на домашен терен ја совлада Минесота...

Историски меч за Германецот: Новицки се качи на осмото место на вечната листа во НБА (ВИДЕО)

Далас синоќа го совлада тимот ЛА Лејкерс со 102-98, а Дирк Новицки направи еден потег кој го качи место повисоко меѓу великаните во НБА-историјата. Германецот го заврши мечот со 14 поени, кои беа доволни да го престигне...

Котуровиќ размислува да ја тужи државата Македонија

Поранешниот српски кошаркар Дејан Котуровиќ (42) издржа казна затвор во траење од три месеци во Македонија. Тој беше обвинет за измама, а по одлежувањето на казната, во интервју за српски „Курир“ открива детали од...

Го нема Перо - нема тројки: Атланта „дебело“ настрада од Милвоки (ВИДЕО)

Втор натпревар по ред Перо Антиќ не беше на паркетот во натпревар на Атланта, но овој не излезе со поволен крај како првиот. За разлика од вторникот со ЛА Клиперс, сега Хокси загубија од Милвоки и тоа катастрофално со...

Антиќ и ноќва ќе ја грее клупата: Повредата на зглобот сѐ уште не е долечена

Перо Антиќ, изгледа, има посериозни проблеми со повредата на зглобот на скочниот зглоб отколку што првично изгледаше. Македонецот во НБА-лигата ќе го отседи на клупа и вечерашниот натпревар на Атланта против Миловки,...

Синовец: Ако ги сопреме Собин и Флоренс сме завршиле пола работа!

Повратникот во редовите на МЗТ Скопје, Стефан Синовец направи анализа на хрватскиот тим Задар, кој е нареден противник на нашиот шампион во регионалната кошаркарска АБА-лига. Како најголема опасност во редовите на...

Мекејлеб доби нов договор, останува во Баерн Минхен!

Екс-репрезентативецот на Македонија, Лестер Бо Мекејлеб ќе остане во редовите на Баерн Минхен и во наредниот период затоа што ова попладне тој потпиша нов договор со клубот. Плејмејкерот ќе остане во редовите на „...

Скот: Подобри без Брајант? Идиоти...

Тренерот на Лос Анџелес Лејкерс, Бајрон скот ијави дека не се сложува со констатацијата дека неговиот тим игра подобро без Коби Брајант. Во двата одиграни натпревари без првата ѕвезда на тимот, Лејкерски прво славеа над...

Брајант: Морам да му направам „рестарт“ на моето тело

Првата ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант, кој ги пропушти последните два натпревара на неговиот тим, вели дека неговото тело не се наоѓа во баш најдобра состојба. „Колената ми се ровки, Ахиловата тетива исто...

Мајами го поздрави и го победи Леброн, Лејкерси не можат без Коби (ВИДЕО)

Леброн Џејмс се врати во Мајами за првпат откако си замина од таборот на „жешките“ и доживеа пораз со својот Кливленд, а кошаркарите на Лејкерс на гостувањето во Чикаго покажаа дека се во целост немоќни без својот...

Шеховиќ ги врати на мапата: Кошаркар на МЗТ по три месеци пак во петорката на колото!

По пауза од речиси три месеци и по 11 одиграни рунди, кошаркар на МЗТ Скопје повторно се најде во најдобрата петорка на колото, која традиционално се избира според бројот на индексни поени остварени на натпреварите од...

Pages