Кошарка

ХЈУСТОН И „ЏЕЗЕРИТЕ“ НА ПОБЕДА ДО ПОЛУФИНАЛЕ

Во Јута беше „жешко“, физичка пресметка без големи последици (ВИДЕО)

Антиќ заигра оро, а потоа објасни: Навивачите на...

„Кога се игра дербито, тоа е повеќе од животот. Можеш да ја освоиш Евролигата,...

КК ВАРДАР СО АРГУМЕНТИ ПЛУС: Да нема странци во...

„Вардарци", поточно претседателот Владо Воиновски потенцираат дека во...

Рајковиќ го „смири" и Николиќ

Во дуелот на тренерите, Емил Рајковиќ и неговиот Стал Остров беше многу подобар...

Митев доби „антена“ во рекетот: Самарџиски и официјално стана член на МЗТ Скопје!

Високиот центар речиси сигурно нема да дебитира в понеделник против Црвена звезда поради кусиот рок за пријавување во АБА-лигата, и се очекува својот прв меч во сино-белиот дрес да го има в четврток кога „металците“ на домашен терен ќе го пречекаат српскиот тим Мега Лекс.

Најтрофејниот НБА-тим останува без својата ѕвезда

Најдобриот кошаркар на Бостон, Ражон Рондо наскоро ќе биде трејдуван и ќе игра во нова средина, тврдат американските медиуми. Челниците на Бостон сакаат да почнат со целосен ремонт на тимот и поради тоа ќе го ослободат...

„Лудница“ во Тексас, Мемфис го победи Сан Антонио дури по три продолженија! (ВИДЕО)

Освен победата на Атланта и поразот на кралот Џејмс, од синоќешните натпревари во НБА за одбележување е и трилерот во Тексас каде што Мемфис дури по три продолженија го совлада Сан Антонио со 117-116. Мемфис во „АТ&...

Атланта убедлива против Кливленд: Кралот Џејмс на колена пред Перо Антиќ и „јастребите“! (ВИДЕО)

Одличната игра во второто полувреме, кое го добија со 62-38, на кошаркарите на Атланта хокс им ја донесе победата во пресметката на гостински терен против исклучително солната екипа на Кливленд кавалирс (127-98), во...

МЗТ Скопје нокаутиран во Кавадарци: Фени И. и вторпат успешен во „ловот на штркови“!

Кавадарчани уште еднаш се покажаа како тврд орев за АБА-лигашот, со што му се придружија на Кожув како единствени тимови кои двапати славеле против „металците“ во јадранската ера на овој тим.

Треба ли МКФ да се повлече? БИБЛ станува полигон за демонстрација на албанскиот шовинизам! (ВИДЕО)

„Убиј го Србинот“ ечеше во салата во косовскиот град Пеќ на вчерашниот кошаркарски натпревар помеѓу домашната Пеја и црногорска Сутјеска во рамки на Еврохолд Балканската лига (БИБЛ), што е втор шовинистички испад на...

Имало лек и за Голден стејт: Мемфис им ја пресече серијата од 16 победи! (ВИДЕО)

По 34 дена и 16 победи едноподруго, Голден стејт почувствува како е да се загуби. На гостувањето кај Мемфис, Вориорси беа поразени со 105-98, што претставува само трет нивен пораз по 24 натпревари од почетокот на...

Реџи Милер: Џордан е 10 пати подобар од Брајант!

Легендарниот кошаркар на Индијана, Реџи Милен сликовито објасни дека Мајкл Џордан и Коби Брајант не можат да се споредуваат. Тој, сепак, му оддаде признание на Брајант, бидејќи бекот на Лејкерс стана третиот најдобар...

Кожув и по шест меча е без пораз во БИБЛ-лигата!

Екипата на Кожув ја оправда фаворитската улога на дуелот против романска Крајова, славејќи со убедливи 80-63 и така да ја забележи шестата победа во низа. Избраниците на Марко Ичелиќ одиграа одличен натпревар и во ниту...

Коби Брајант - единствениот „преживеан“ од ѕвездениот драфт во 1996 година! (ВИДЕО)

Коби Брајант пред две ноќи го престигна Мајкл Џордан на вечната листа поентери во НБА-лигата и нѐ натера да пропатуваме низ времето и да се сетиме на сите важни моменти во неговата кариера, која почна со легендарниот...

Pages