Кошарка

СО ЦЕЛ ЗАЕДНО СО НАВИВАЧИТЕ ВРАЌАЊЕ НА ШАМПИОНСКИТЕ ТИТУЛИ

И „Цедевита“ стана дел од спонзорскиот тим на МЗТ Скопје

Богдановиќ мора да го оперира левото колено

Стара повреда која Богдановиќ ја обнови при последните настапи за српската...

Пукна и „стотка" во Гостивар

Во натпревар во кој многу малку се мислеше на одбраните, Гостивар беше за...

Во АБА нема место ниту за јуниорите на МЗТ Скопје

На јуниорските турнири кои ги организира регионалната лига оваа сезона, нема...

Неспортски потег на ветеранот: Гечевски со лакот го патосира Штерјов! (ВИДЕО)

Екипата на Работнички обезбеди пласман во финалето од Купот на Македонија, откако вечерва го совлада Куманово во „Јане Сандански“, во меч кој можеби ќе имаше поинаков тек ако судиите го забележија неспортскиот потег на...

Србиновски: Ги збунивме со зоната во второто полувреме, очекувам триумф и против Кожув!

Одличната игра во второто полувреме, кога неговите кошаркари играа комбинирана зонска одбрана која го збуни противникот, е главната причина за победата на Работнички против Куманово, смета тренерот на „центарци“, Марјан...

„Кулите близначки“ превисоки за Куманово: Работнички обезбеди 13-то куп-финале! (ФОТО)

Пеколна борба, со многу жар и пожртвуваност до фанатизам беше видена на вечерашното второ полуфинале од Купот на Македонија, во кое нешто подобри и посреќни беа кошаркарите на Работнички, кои со невиден напор успеаја да...

Дунѓерски асистираше како Стоктон, а Пековиќ погоди како – Реџи Милер во „Медисон сквер гарден“! (ФОТО)

Кошаркарите на Кожув маестрално го одиграа последниот напад, кој вечерва им донесе голема победа во пресметката со МЗТ Скопје, а со тоа и историски пласман во финалето од Купот на Македонија. Новоангажираниот Слободан...

Еуфорија во Кожув: Се коцкавме во последниот напад и за среќа – топчето падна на наша бројка!

Тешко може со зборови да се опише радоста на сите во таборот на Кожув по големата денешна победа над МЗТ Скопје среде „Јане Сандански“, која значеше и историски прв пласман во финале на едно натпреварување. Миладин...

Јончевски: Дел од моите играчи не беа доволно мотивирани иако игравме полуфинале од Куп!

Тешко беа да се извлечат зборови од тренерот на МЗТ Скопје, Александар Јончевски, по шокантниот пораз на домашен терен од Кожув, кој значеше и елиминација од Купот на Македонија, но и прекин на победничката традиција од...

Кожув го шокира шампионот: Пековиќ со тројка во последната секунда го елиминира фаворитот МЗТ! (ФОТО)

Српскиот интернационалец Миладин Пековиќ со тројка на една секунда до крајот му донесе голема победа на Кожув во вечерашната пресметка со МЗТ Скопје (75-74), а со тоа и историски пласман во утрешното финале од Купот на...

Стојановски, Рајковиќ и Антиќ кошаркарски лауреати за 2014 година

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Дамјан Стојановски, тренерот Емил Рајковиќ и членот на Атланта хокс, Перо Антиќ се прогласени за лауреати во македонската кошарка за 2014-та година. Стојановски зад себе остави фантастична...

Извршители ја „нападнале“ МКФ за долгови уште од младинското ЕП 2000 во Охрид!

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на денешниот редовен состанок се пожали пред членките на Собраните дека во изминатиот период Куќата на кошарката била „нападната“ од извршители, кои почнале да...

МЗТ Скопје пред историска шанса – изедначување на два рекорда на лутиот ривал Работнички!

Евентуалното освојување на годинешниот куп-пехар ќе биде четврто по ред за „металците“, а вкупно осмо во клупската историја, бројки кои зад себе досега ги имаше само 14-кратниот шампион од „Градски парк“.

Pages