Кошарка

БЛЕСКАВО ИЗДАНИЕ НА МЛАДИОТ МАКЕДОНЕЦ ВО МАДРИД

И „кралевите" симнуваат капа за играта на Нено! (ВИДЕО)

Мекиќ и кумановци не фермаат „фаворити на хартија“

Адем Мекиќ ја отвори победничката серија на кумановските „сино-белите“ во...

Димитријевиќ прв стрелец против Реал Мадрид

Денеска во четвртото коло од најсилната шпанска кошаркарска лига составот на...

ФИБА ОСТАНА БЕЗ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР: Почина Патрик...

Првиот оперативец на Светската кошаркарска организација почина на 51 годишна...

МЗТ реплицира: Бараме судиите да не подлегнат на притисокот од Вујошевиќ!

Психолошката војна која вчера ја почна тренерот на Партизан, Душко Вујошевиќ, во пресрет на утрешниот меч против МЗТ Скопје во „Јане Сандански“, кога јавно се запраша зашто биле делегирани словенечки судии кога Унион...

Македонецот направи трансфер: Стојановски ја напушти Алба, премина во Шпанија!

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски ја напушти екипата на Алба и направи трансфер во Шпанија, каде ќе го носи дресот на прволигашот Ривер МораБанк Андора. Стојановски, кој вчера не доби минутажа на...

Добра вест од ФИБА: Македонија добива попрооден пат за пласман на СП 2019!

Сето ова, сепак, треба да се прими со резерва бидејќи ФИБА новиот систем го направи без консултација на НБА и на УЛЕБ, кои веќе објавија дека немаат намера да ги прекинуваат своите натпреварувања за да им дозволат на играчите да играат за репрезентациите во термините кои се среде сезона.

Рејес влезе во историјата на Евролигата, стана најдобриот скокач! (ВИДЕО)

Екипата на Реал Мадрид синоќа во Израел во рамки на ТОП16 фазата во Евролигата со 90-86 загуби од шесткратниот шампион Макаби Тел Авив, а играчот на гостите, Фелипе Рејес влезе во историјата на најквалитетното европско...

Објавени и резервите за спектаклот: Тројца соиграчи на Антиќ ќе играат на НБА олстарот

Тројца соиграчи на нашиот Перо Антиќ во Атланта хокс, Пол Милсап, Ал Хорфорд и Џеф Тиг добија шанса за да играат на НБА олстар-мечот во Бруклин, чие 64-то издание ќе се одржи на 15 февруари во Медисон Сквер Гарден. Ова...

ЛА Лејкерс по две продолженија ги скротија „биковите“ и ја прекинаа серијата од девет порази

Лос Анѓелес Лејкерс дури по две продолженија успеаа да го победат Чикаго со 123-118 и да ја прекинат серијата од девет порази по ред, и тоа во момент, кога тимот е без својата прва ѕвезда Коби Брајант, кој имаше...

Црвена звезда ја прегази Алба за прв триумф во ТОП16, „кралевите“ се лизнаа во Израел

Екипата на Црвена звезда го забележа првиот триумф во ТОП16 фазата во кошаркарската Евролига откако на домашен терен, со убедливи 86-69 го прегази германскиот претставник Алба од Берлин. По четирите врзани порази во...

Пол Пирс: Компјутерите и видео игрите ја уништуваат НБА!

Кошаркарот на Вашингтон, Пол Пирс, изјави дека новата генерација на кошаркари во НБА лигата не е доволно настроена кон победничкиот дух. Ветеранот смета дека причината за тоа е дека младите веќе не се запознаваат со...

Вујошевиќ „плаче“ пред МЗТ: Не ми е јасно зошто словенечки судии ќе ни судат во Скопје!

Тренерот на белградскиот кошаркарски гигант Партизан, Душко Вујошевиќ, во свој стил на денешната прес-конференција изрази загриженост од постоење на своевидни задкулисни игри во пресрет на задутрешното гостување против...

Сѐ е подготвено за спектакл: МЗТ и Работнички можат да се сретнат само во финалето од Купот!

Најголемите кошаркарски колективи кај нас, екипите на МЗТ Скопје и Работнички, ќе имаат отворен пат за меѓусебна пресметка во големото финале во Купот на Македонија, на задоволство на речиси сите вљубеници во спортот...

Pages