ПРОДОЛЖУВА ИТАЛИЈАНСКАТ ТРАДИЦИЈА

ОФИЦИЈАЛНО: Челзи му врачи отказ на Конте, се чека промоција на Сари

Еден месец по најавите, Антонио Конте повеќе не е тренер на англискиот тим, Челзи.  

објавено: 12 јули 2018 - 16:42

Во својата прва сезона на клупата на „сините“, Антонио Конте ја водеше екипата до титулата во Премиер-лигата. Но, по минатогодишната сезона се отиде во заборав, веќе одамна се шпекулираше дека челниците на Челзи планираат да му врачат отказ.

Италијански „Sky“ соопшти дека денеска се реализираа најавите, Конте и официјално не е тренер на англискиот тим. Челзи им соопштил на фудбалерите дека денешниот тренинг ќе го водат тренери од младинските екипи, а се претпоставува дека Маурицио Сари ќе биде нов тим-менаџер.

 

Најново во Меѓународен Фудбал