ПО „ЗЛАТНАТА ТОПКА“, УШТЕ ЕДНА НАГРАДА ЗА ПОРТУГАЛЕЦОТ

Роналдо е најдобриот спортист во Европа

Втора година по ред, најдобриот светски фудбалер го добива ласкавото признание...

објавено: 28 декември 2017 - 21:30

Според многу параметри, секак ои мислења, најдобриот фудбалер на денешницата, Кристијано Роналдо доби уште едно животно признание.

Откако повторно ја доби „Златната топка", Португалецот го прими и признанието за Спортс на годината во Европа.

И тоа втора година по ред...
Наградата се доделува по основ на гласањето на вкупно 27 медиуми од целиот континент, и трае уште од 1958 година, и е иницирано од полската новинска агенција (ПАП)
Зад популарниот ЦР7 оваа година се најдоа други големи имиња како Луис Хамилтон, Роџер Федерер и Рафаел Надал.

Најново во Меѓународен Фудбал