АРГЕНТИНЕЦОТ ГИ СОБРА СИТЕ НАГРАДИ НА „МАРКА“

Лионел Меси со полни раце трофеи

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси ги доби главните признанија на „Марка“ за сезоната 2016-207. Аргентинецот ја доби наградата „Пичини“ за најдобар стрелец, како и признанието „Алфреди ди Стефано" за најдобар фудбалер во Ла Лига. 

објавено: 18 декември 2017 - 21:30

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси ги доби главните признанија на „Марка" за сезоната 2016-207. Аргентинецот ја доби наградата „Пичини" за најдобар стрелец, како и признанието „Алфреди ди Стефано" за најдобар фудбалер во Ла Лига. Меси минатата сезона постигна 37 погодоци во шпанското првенство, што пак беше повеќе од доволна причина да замине со полни раце трофеи.

Фудбалерот на Селта Виго Иако Аспас е прогласен за најдобар шпански стрелец во првенството, минатата сезона постигна 19 гола, додека пак најдобар голман е Јан Облак од Атлетико Мадрид. 

Најново во Меѓународен Фудбал