ВО БЕТИСИТИ ИГРАЈТЕ НА НАЈАТРАКТИВНИТЕ ДУЕЛИ ВИКЕНДОВ

Со БЕТСИТИ сте поблиску до дерби мечевите во Лондон, Рим и Мадрид

Неколку локални дерби средби ќе го одбележат овој викенд во фудбалска Европа

објавено: 18 ноември 2017 - 11:07

Битка за „вечниот град“
РОМА - ЛАЦИО
Сабота, 18:00 часот, Стадион: StadioOlimpico

Големото градско дерби ќе се одигра во Рим, помеѓу Рома и Лацио. За нивното ривалство не треба премногу да се зборува, тоа трае од децении наназад. Рим живее за ова дерби и е поделен буквално на два дела.
Двете екипи играат допадлив фудбал оваа година и не е за изненадување фактот што двете екипи се во горниот дел на табелата, Рома е петта со еден бод заостанување зад четвртиот Лацио.

Како и секое градско дерби, не очекува одлична фудбалска представа и според традицијата, натпревар со многу голови. Според букмејкерите Рома е благ фаворит и квотата за победа на „волчицата“ во „БетСити“ е 2.27, нерешен исход е 3.5, а за победа на лацијалите се дава коефициент 3.30.

БетСити предлог тип: Победа на Рома 1@2.27

Битка за Лондон
АРСЕНАЛ - ТОТЕНХЕМ
Сабота, 13:30 часот, стадион: Emirates Stadium

Уште едно градско дерби ќе следиме овој викенд, а тоа е битката за Лондон. Дуелите помеѓу овие две екипи секоја година предизвикуваат големо внимание, па така е и овојпат. Сезонава двете екипи ќе водат битка за пласман во Лигата на шампиони, бидејќи битката за титулата е далеку и за Арсенал и за Тотенхем. Во предност е екипата од северен Лондон, Тотенхем кој е на 3-то место на табелата и е една од најкомпактните екипи во Премиерлигата.

Венгер конечно го доби посакуваниот буџет и Арсенал солидно се засили во преодниот рок, но тоа се покажа повторно како неуспешен обид да се вратат славните денови на тимот. Досега Арсенал забележа 4 порази и ќе биде среќен доколку обезбеди пласман во елитата на Европа следната сезона. Овојпат играат на домашен терен и се чини дека тоа е единствената предност за Арсенал. Најдобро би било, овој дуел да го избегнете на вашите тикети. Сепак букмејкерите им даваат предност на домаќините со коефициент 2.45 во БетСити, коефициентот за реми е 3.80 а за победа на Тотенхем е 2.85.

БетСити предлог тип: Нерешен исход X@3.80

Битка за Мадрид
АТЛЕТИКО МАДРИД - РЕАЛ МАДРИД
Сабота, 20:45 часот, стадион: Wanda Metropolitano

Дека сабота е ден на градски дерби натпревари, доказ е и мечот помеѓу Атлетико и Реал, можеби и најинтересниот во Европа за викендов. Ако може да се најде екипа која секогаш му создава проблеми на Реал Мадрид, секако освен Барселона, тоа е градскиот ривал. Екипата на Симеоне е една од ретките со позитивен скор против Реал во последните неколку години. На последните 12 меѓусебни средби Атлетико има 6 победи, Реал Мадрид има три победи, а три средби завршиле нерешено.

Проблемите на Реал со Атлетико лесно можат да продолжат и сега, бидејќи „кралевите“ играат топло – ладно сезонава. Двете екипи имаат ист број на бодови и го делат третото место на табелата. Фаворит очекувано е „кралскиот тим“ со коефициент за победа од 2.30 во БетСити.За реми коефициентот е 3.50, а за победа на „јорганџиите“ 3.30.

БетСити предлог тип:Победа на Атлетико мадрид или нерешен исход 1X@1.65

Најново во Меѓународен Фудбал