Има две дербиоја на клубови од исти земји

Бундеслигашко дерби меѓу Шалке 04 и Борусија Менхенгладбах во Европа Лигата

Шалке 04 и Борусија Менхенгладбах ќе играат меѓусебе во осминадфиналето на Европа Лигата на УЕФА, а уште едно дерби на тимови оед исти земји ќе играат белгиските клубови Гент и Генк. Интересно ќе биде и на двомечот меѓу Лион и Рома и Олимпијакос и Бешикташ, а Манчестер јунајтед како фаворит број еден ќе мора ад го елиминира Ростов

објавено: 24 февруари 2017 - 13:21

Шалке 04 и Борусија Менхенгладбах ќе играат меѓусебе во осминадфиналето на Европа Лигата на УЕФА, а уште едно дерби на тимови оед исти земји ќе играат белгиските клубови Гент и Генк. Интересно ќе биде и на двомечот меѓу Лион и Рома и Олимпијакос и Бешикташ, а Манчестер јунајтед како фаворит број еден ќе мора ад го елиминира Ростов.

Првите дуели се играат на 9. март, а реваншите се една седмица подоцна.

Осминафинални двојки за Европа Лигата:

Селта - Краснодар

Апоел - Андерлехт

Шалке 04 - Борусија Менхегладбах

Лион - Рома

Ростов - Манчестер јунајтед

Олимпијакос - Бешикташ

Гент - Генк

ФК Копенхаген - Ајакс

Најново во Меѓународен Фудбал