Претставен стадионот каде ќе се игра финалето на Мундијалот

„Лусаил“ - тоа ќе биде чудо невидено (ВИДЕО)

Организаторите на Светското првенство кое ќе се одржи во 2022 година, го претставија фантастичниот „Лусаил" стадион каде ќе се игра големото финале на Мундијалот...

објавено: 16 декември 2018 - 16:30

На гала-вечерта во Дох која се одржа денеска, прикажан е шивописниот стадион ос капацитет од осумдесет илјади седишта на кое освен финалето, предвидено за 18.декември, 2022 година, ќе се одржи и отворањето – закажано за 21.ноември.

  Планирано е изградбата на стадиното кој се наоѓа 15.километри северно од Доха, да се комплетира до 2020 година.

"Стадионите кои ќе бидат изградени во Катар, ќе бидат меѓу најатрактивните кои се некогаш видени, и објектот кој ќе ги прими финалистите е скоро па речено преубав. Особено ми се допаѓа фактот дека културата на Блискиот исток оставила видлива трага на стадионот, и едвај чекам љубителите на фудбалот од целиот свет да го посетат турнирот и научат повеќе за историјата и културата на овој регион" – рече генералниот секретар на ФИФА, Фатма Самура.

 

Најново во Меѓународен Фудбал