ПОСЛЕДНИ ПОДГОТОВКИ ЗА МУНДИЈАЛОТ

„Панцирите" се далеку од идеално, ја спасуваа победата против Саудиска Арабија

Хрватска се контролираше во дуелот со Сенегал. Со пресврт во второто полувреме, „коцкастите" стигнаа до победата (2:1).

објавено: 8 јуни 2018 - 21:45

Резултатот во 48.минута од играта, изненадувачки, го отвори Сар, но 13. минути подоцна, израмни Перишиќ.
Во 78. минута пак, Aндреј Крамариќ собра еден „отпадок", и ја испрати топката во долниот десен агол од голот на Сенегал, за водство од (2:1) за фаворитот.
Фудбалерите на Швајцарија рутинерски ја победија Јапонија (2:0). Дадоа по еден гол во двете полувремиња. Прво, од пенал погоди Родригез, а во 82 минута, прецизен беше и Сеферовиќ, за потврда на добрата форма на „часовничарите".
Со голот на Вернер уште во осмата минута, и автоголот на Хавсави, кога се играше 43. минута, уште во првиот дел од играта, Германија го скрши отпорот на Саудиска Арабија.
Но гостите не се предаваа, и стигнаa до гол на „Бај Арената", и во 84.минута, по неуспешно изведениот пенал, ветеранот Ал-Џисим дојде до топката и ја спроведе во голот на германскито голман Мануел Ноер.

РЕЗУЛТАТИ:
Уругвај – Узбекистан 3:0, Тајван – Кенија 0:4, Азербејџан – Унгарија 3:3, Иран – Литванија 1:0, Хрватска – Сенегал 2:1, Швајцарија – Јапонија 2:0, Германија – Саудиска Арабија 2:1, Полска – Чиле (2:0 во тек)

Најново во Меѓународен Фудбал