ОЧЕКУВАМЕ ВОЗБУДЛИВО ЛЕТО НА ПАЗАРОТ

ЗАПОЧНА ПРЕОДНИОТ РОК: Дознајте ги најголемите светски фудбалски трансфери!

Реализирани дури 9.167 илјади трансфери, за вкупна цена од 2.31 милијарди евра.

објавено: 1 јули 2018 - 21:15

Стигна и 1. јули, а тоа значи почеток на нов летен преоден рок. Така, до 31. август на дневна база ќе слушаме голем број различни информации за преселби на играчи во еден во друг клуб.

Затоа ова е вистински момент да се потсетиме на сите најважни трансфери кои завршиле пред првиот ден на преодниот рок во најголемите фудбалски клубови на светот.

Како критериум се одвоени најдобро рангираните клубови спрема ФИФА ранкинкот, но и поради својата богата историја.

РЕАЛ МАДРИД: Винисиус Жуниор (Фламенго, 45.000.000), Андриј Лунин (Зорја, 8.500.000), Омар Маскарел (Ајнтрахт, 4.000.000).
АТЛЕТИКО МАДРИД: Тома Лемар (Монако, 70.000.000), Родри (Виљареал, 20.000.000).

БАЕРН МИНХЕН: Леон Горецка (Шалке, бесплатно).

ЈУВЕНТУС: Жоао Кансело (Валенсија, 40.400.000), Даглас Кошта (Баерн, 40.000.000), Матија Перин (Џенова, 12.000.000), Андреа Фавији (Асколи, 7.500.000), Емре Џан (Ливерпул, бесплатно).

СЕВИЉА: Роке Меса (Свонси, 6.000.000), Ибрахим Амаду (Лил)

ПСЖ: Килијам Мбапе (Монако, 180.000.000)

МАНЧЕСТЕР СИТИ: Филип Сандлер (Цволе, 2.500.000)

АРСЕНАЛ: Бернд Лено (Баер Леверкузен, 25.000.000), Стефан Лихштајнер (Јувентус, бесплатно).

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД: Фред (Шахтјор, 59.000.000), Диоло Далот (Порто, 22.000.000)

НАПОЛИ: Симоне Верди (Болоња, 25.000.000), Амин Јунес (Ајакс, бесплатно), Амато Чичирети (Беневенто, бесплатно), Винисиус (Реал СЦ, бесплатно).

ИНТЕР: Раџа Наинголан (Рома, 38.000.000), Лаутаро Мартинез (Расинг Клуб, 23.000.000), Федерико Димарко (Сион, 7.000.000), Стефа де Фрај (Лацио, бесплатно), Квадво Асамоа (Јувентус, бесплатно).

МИЛАН: Никола Калиниќ (Фиорентина, 20.000.000), Фабио Борини (Сандерленд, 5.500.000), Пепе Реина (Наполи, бесплатно), Иван Стриниќ (Сампдорија, бесплатно).

ЛИВЕРПУЛ: Наби Кеита (Лајпциг, 60.000.000), Фабињо (Монако, 50.000.000).

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН: Паулињо (Васко де Гама, 18.500.000), Мичел Вајзер (Херта, 12.000.000), Лукас Храдецки (Ајнтрахт Франкфурт, бесплатно), Торстен Кирхбаум (Нирнберг, бесплатно).

Најново во Меѓународен Фудбал