Меѓународен Фудбал

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ПОСЛЕ ДОЛГО ВРЕМЕ ПОВТОРНО ВО ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Експлозија на емоции: „Маракана“ ги поздрави шампионите од Бари! (ФОТО+ВИДЕО)

Хет-трик на Меси, фантастичен волеј на Икарди,...

Во првите натпревари од сезоната во ЛШ, Интер на домашен терен со 2:1 го...

Шок во Милано: Ериксен го казни „комичниот“ Интер...

Дури во второто полувреме беше постигнат првиот гол на дуелот од Лигата на...

Прекрасен старт на „Камп Ноу“: Меси од слободен...

Каталонскиот гигант поведе во 32. минута од првото коло во групната фаза од...

Ветеранот Абијати уште една година на голот на Милан

Првиот чувар на мрежата на Милан, Кристијан Абијати го продолжи договорот со италијанскиот клуб на уште една година. Абијати во јули ќе наполни 37 години. Во Милано стигна во 1998 година од Монца, а во текот на неговата...

Луис Енрике: Од Барселона ќе направам тим што ќе ги забавува луѓето!

Шпанска Барселона денеска го промовираше својот нов тренер Луис Енрике, кој доаѓа на местото на Аргентинецот Херардо Мартино, кој доби отказ по неуспешната прва сезона на клупата на Каталонците. Барселона со Луис Енрике...

Тони Крос сѐ поблиску до Манчестер јунајтед

По двомесечните преговори, управата на Јунајтед е убедена дека работи во вистинската насока на ангажманот на германскиот интернационалец и членот на Баерн Тони Крос и дека наскоро ќе го договори неговиот трансфер. Како...

Дел Боске: Финалето во ЛШ е доволен доказ за квалитетот на шпанскиот фудбал

Селекторот на Шпанија Висенте дел Боске изјави дека пласманот на Реал и Атлетико во финалето на Лигата на шампионите е најдоброто нешто што можеше да му се случи на шпанскиот фудбал. „Атлетико одигра одличен натпревар...

Од Кантона до Заха: Гигс во кариерата играше со 150 соиграчи (ФОТО)

Велшката легенда Рајан Гигс по 23 сезони во дресот на Манчестер јунајтед, по над илјада настапи и со еден куп трофеи замина во пензија, а интересно во текот на својата кариера на „Олд Трафорд“ играше со 150 соиграчи.  

Дидие Дрогба во Јувентус?

Реномираниот француски спортски дневни Л'Екип тврди дека искусниот напаѓач Дидие Дрогба би можел да се пресели во Јувентус. Иако има 36 години, Дрогба и понатаму сака да игра врвен фудбал. Неодамна потврди дека по едно...

Заедно се бореа за Барселона, а сега големи ривали: Ван Гал, Мурињо, Гвардиола и Енрике

Замислете во полуфиналето од Лигата на шампионите да се најдат Баерн, Манчестер јунајтед, Барселона и Челси. Ваквата варијанта за следната сезона е невозможна, но доколку Ван Гал го опорави Јунајтед за две години би...

„Бернабеу“ и „Калдерон“ ќе бидат преполни за финалето во ЛШ

Двата мадридски фудбалски клубови Реал Мадрид и Атлетико Мадрид в сабота ќе се борат во историското финале во Лигата на шампионите за најпрестижниот трофеј - „големите уши“. И двата клуба ќе имаат еднаква поддршка на...

„Рома најблизу до потпис со Џексон Мартинез“

Менаџерот на напаѓачот на Порто, Џексон Мартинез изјави дека италијанскиот вицепрвак Рома е најсериозна за ангажман на неговиот клиент во летниот преоден рок. Мартинез од поодамна е на мета на многу европски гиганти,...

Револуционерен потег: видео-судија ќе прегледува снимки за спорни моменти во Холандија (ВИДЕО)

Фудбалската федерација на Холадија (КНВБ) најави дека по успешното тестирање ќе воведе видео-технологија во националното првенство со цел да се избегнат контроверзните одлуки. Но, не станува збор за технологија на гол-...

Pages