Ракомет

МАРКОВСКИ ГИ ОДРЕДИ 17 ПАТНИЦИ ЗА ЦЕЛЈЕ

Познат списокот за Европското првенство во Словенија

Не е проблем, Кире наш го бива и за фудбал (ФОТО)

Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров и неговиот нов тим, Нант...

Темелковски со „џокер“ плус против Алжир

Десното крило Томислав Јагуриноски си ја „одработи" казната од два натпревара,...

Ќе навиваме за двојката на Манасков (ФОТО-ВЕСТ)

Македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков во Веспрем ќе го носи дресот со...

КУЗМАНОВСКИ ПОРАЧУВА: Целта е исполнета, но нема да застанеме тукa

Младинската репрезентација покажа на дело дека има квалитет за големи нешта. Нашите ракометарии одиграа најдобо кога најмногу беше потребно, го совладаа Бразил за пласман во 1/8 финалето, а таму за противник ќе го имаат домаќинот на СП, Алжир.

Блесна европска ѕвезда на логото на РК Вардар

Ракометниот клуб Вардар најверјатно во најскоро време ќе добие ново лого. Ова станува се појасно, откако се забележува лого на Вардар, на кое е додадена и една ѕвезда. Таа ѕвезда стои високо, над топката.Додадената ѕвезда е ѕвездата на Вардар која блесна минатиот месец на фајнл фор турнирот во Келн. На турнирот во Келн, Вардар ја освои европската клуна и стана нов континентален владетел. Токму поради овој успех, во најскоро време може да очекуваме Вардар да го промовира и новото лого со ѕвезда, како симбол за освоената европска круна.

Лазаров почна да го поти дресот на Нант

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров почна со тренинзи во тимот на Нант. Лазаров летово реши да го смени клубот. Го остави дресот на каталонскиот гигант Барселона и реши да прифати нов предизвик и тоа во Франција. Нант е вицепрвак во земјата, а Лазаров најави дека очекува оваа сезона да се оди едно скалило погоре, односно да се освои трофеј во земјата, каде прв фаворит е тимот на ПСЖ. Синоќа Лазаров го имаше првиот тренинг со екипата на Нант, тимот кој ќе биде противник на Вардар, во групата од Лигата на шампионите.

ЕХФ ја казни Македонија

Ракометната федерација на Македонија ќе треба да плати казна од 2.000 евра

НЕМА ОДМОР: Само што го победија Бразил, а веќе се анализира Алжир

Сериозна е работата, па така и се однесуваат македонските младински репрезентативци, кои пред само неколку часа го победија Бразил и обезбедија пласман во осминафиналната фаза, а веќе започнаа со подготовки и анализи за следниот противник Алжир.

ВЕЛКОВСКИ: Среќни сме, но не сме еуфорични

Мартин Велковски со шест погодоци беше еден од најефикасните во нашите редови. Нашиот десен бек признава дека притисокот бил голем, но желбата да се пласираат во осминафинале, секако била огромна.

Против домаќинот ќе бараме место во 1/4 финалето

Македонската репрезентација за противник во осминафиналето на Мундијалот го доби домаќинот, селекцијата на Алжир, која во последниот меч од групата „Д“ ја совлада Саудиска Арабија со 23-21 (10-11)

ТАЛЕСКИ: Ни падна камен од срце

Македонската репрезентација се пласираше во осминафиналето на Светското првенство, откако го совлада Бразил со 28-23. Радоста во редовите на „црвено-жолтите“ е голема, оваа генерација направи голем чекор напред и за првпат ја мина групната фаза. 

Селфи за осминафинале

Македонската репрезентација ја забележа третата и најважна победа на Мундијалот. Нашите момци го совладаа Бразил со 28-23 и се пласираа во осминафиналето на Светското првенство. По завршување на мечот „црвено-жолтите“ го направија победничкото селфи. 

Во осминафиналето го чекаме домаќинот Алжир или Аргентина

Нашите ракометари завршија како второпласирани во групата и го чекаат третиот во групата Д

Pages