БЕЗ ПРОМЕНИ

ОСТАНАВМЕ НА НАЈВИСОКОТО МЕСТО: Македонија седма на клупскиот ранкинг

Македонија остана на седмото место на клупскиот ранкинг на ЕХФ, благодарение на успесите на Вардар и континуираниот настап на Металург во Лигата на шампионите. 

објавено: 26 јуни 2018 - 10:22

Македонија остана на седмото место на клупскиот ранкинг на ЕХФ, благодарение на успесите на Вардар и континуираниот настап на Металург во Лигата на шампионите. Ова се должи на добрите резултати во последните три сезони во европските клупски куповски.

Македонија и во сезоната 2019-20 ќе има три екипи во ЕХФ Куп и една во Лигата на шампионите. Со оглед на тоа дека секоја федерација може да побара вајлд-карта (како Металург за новата сезона) јасно е дека ќе имаме двајца претставниците во најсилното европско клупски друштво, однсно Еурофарм Работник и Тинекс Пролет ќе не претставуваат во ЕХФ Купот.

На вкупната ранкг листа има нов лидер, Франција е најдобрата европска нација, за прв пат во својата историја. Французите им го земаа тронот на Германците.

Најново во Ракомет