МИНХЕН ЌЕ БИДЕ НАШАТА БАЗА НА СТАРТОТ

Македонија против екс-селекторот Лино Червар и Хрватска на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација на Светското првенство 2019 година, кое за првпат ќе се одигра во две земји. Покрај репрезентацијата на Хрватска во нашата група Б, се уште и Јапонија, Бахраин, Исланд и Шпанија. 

објавено: 25 јуни 2018 - 13:09

Македонската ракометна репрезентација на Светското првенство 2019 година, кое за првпат ќе се одигра во две земји. Раул Гонзалез за кого ова е прв Мундијал како селектор на еден национален тим, и неговите избраници ќе играат во групата заедно со екс-предводникот на „црвено-жолтите“, Лино Червар и Хрватска. Во нашата група уште се Јапонија, Бахраин, Исланд и Шпанија. Ова значи дека ќе имаме тешка задача.

Првите три репрезентации ќе формираат две нови две групи во главната фаза, која ќе се игра во Хернинг и Келн, додека останатите ќе ќе играат во Президент купот, чиј домаќини се Келн и Копенхаген. Полуфиналето ќе се игра во Хамбург, додека финалето во Хернинг.

Група А: Германија, Кореја, Бразил, Србија, Русија, Франција. 
Група Б: Хрватска, Јапонија, Брахраин, Исланд, Македонија, Шпанија. 
Група Ц: Данска, Саудиска Арабија, Чиле, Тунис, Австрија, Норвешка.
Група Д: Шведска, Ангола, Египет, Аргентина, Катар, Унгарија.

Светското првенство ќе се игра 9 до 24 јануари 2019 година.

 

Најново во Ракомет