Нашите јуниори утре ќе ги дознаат противниците

СП ВО АЛЖИР: Македонија „чека“ од третиот шешир

Нашата млада репрезентација за претстојното Светско првенство се најде во третиот шешир заедно со домаќинот Алжир, Фарски Острови и Катар

објавено: 9 мај 2017 - 13:11

Машката јуниорска репрезентација на Македонија утре ќе ги дознае своите противници на Светското првенство во Алжир. „Црвено-жолтите" своите опоненти ќе ги дочекаат од третиот шешир, каде што ќе биде и организаторот, како и селекциите на Фарски Островои и Катар.

Во конкуренција се шест шешири, а во најпрестижниот, првиот се репрезентациите на Франција, Германија, Шпанија и Хрватска.

Утрешниот ждреб во канцелариите на ИХФ во Базел ќе се одржи со почеток од 16:00 часот, додека Светското првенство ќе се одржи во периодот од 18 до 30 јули годинава.

ПРВ ШЕШИР: Шпанија, Германија, Хрватска, Франција

ВТОР ШЕШИР: Тунис, Норвешка, Данска, Исланд

ТРЕТ ШЕШИР: МАКЕДОНИЈА, Алжир, Фарски Острови, Катар

ЧЕТВРТИ ШЕШИР: Унгарија, Египет, С. Арабија, Бразил

ПЕТТИ ШЕШИР: Словенија, Буркина Фасо, Јужна Кореа, Аргентина

ШЕСТИ ШЕШИР: Русија, Мароко, Шведска, Чиле

Најново во Ракомет