СКАНДИНАВКИТЕ ДОМИНИРААТ ВО ИДЕАЛНИОТ СОСТАВ

Швеѓанката Гулден е МВП на Европското првенство за ракометарки

објавено: 21 декември 2014 - 15:40

Во пресрет на последните два натпревара од 11. Европско првенство за ракометарски, организаторот го одреди идеалниот тим и ја прогласи најкорисната ракометарка на турнирот. За прв пат таа доаѓа од Шведска и заслужено наградата оди во рацете на Изабел Гулден, која со 51 гол досега е прв стрелец во пресрет на последните мечеви за медали, за трето место Црна Гора -  Шведска и Норвешка - Шпанија. Избран е и идеалниот тим во кој доминираат скандинавските ракометарки.

 

ИДЕАЛЕН СОСТАВ НА ЕП

Најдобар голман: Маргарет Сијле Солберг (Норвешка)

Најдобро лево крило: Марија Фиксер (Данска)

Најдобар лев бек: Кристина Георгијана Неагу (Романија)

Најдобар среден бек: Кристина Кристијансен (Данска)

Најдобар десен бек: Нора Мерк (Норвешка)

Најдобро дсно крило: Кармен Мартин (Шпанија)

Најдобар кружен напаѓач: Хајди Локе (Норвешка)

Најдобар дефанзивец: Сабине Розенгрен Јакобсен (Шведска)

Од Будимпешта, 

Зоран Мишевски

Најново во Ракомет