Ракомет

НА ХРВАТСКИОТ СЕЛЕКТОР МУ ЗАСМЕТАА НОВИНАРИТЕ

На Червар му „пукна“ филмот: Ме газат и навредуваат!

Дувњак: Покажавме карактер! Пресуди нашата желба...

Лино Червар и неговите момци покажаа карактер и тоа против бранителот на...

Хрватска ја покори Франција и обезбеди олимписки...

Хрватска и го нанесе првиот пораз на Франција, ја совлада со 23-20 и обезбеди...

ТВ РАКОМЕТЕН ФЕНОМЕН: 10.2 милиони го следеле...

Поставен е нов рекорд на гледаност на еден натпревар во нокаут фазата од СП.

Лино Червар: Сите сили ќе ги вложиме во натпреварот во Скопје

Лино Червар во свој стил реагираше на ждрепката во Виена, за четврт-финалето во ЛШ. На драго срце му ја предаде фаворитската улога на Кил и најави дека Металург сѐ ќе стави на една карта - првиот натпревар во Скопје. „...

Станиќ: Уште два дуели со Вардар ќе беа – премногу!

Дарко Станиќ, голманот на Металург, кој беше најдобар чувар на мрежата во ланската сезона од Лигата на шампионите, вели дека е среќен што го добиле Кил во четвртфиналето од најсилното натпреварување. „Го сакав Кил од...

Манасков: Голманот на Кил е нашата шанса

Добар дел од ракометарите на Металург го посакуваа Кил за четвртфинален противник во Лигата на шампионите и желбата им се исполни. Дејан Манасков беше еден од оние што го бираа Кил или Вардар и затоа е задоволен и...

Милиќ: Ни одговараат Германци – ние трчаме, за разлика од Металург!

Стилот на играта на Флензбург ни одговара, ние играме поинаков ракомет од Металург, трчаме, и ние и Германците затоа сметаме дека можеме да се надигруваме со нив

Димовски: Кил ја (из)губи силата, ќе им ги најдеме слабостите!

Ванчо Димовски, пикерот на Металург беше средно задоволен од ждрепката во Виена, каде што неговиот тим во четвртфиналето од Лигата на шампионите го доби германскиот Кил. „Дадов изјава пред  ждрепката дека не ја сакам...

Шамке: Знаеме каква е атмосферата во Скопје!

Претставникот на Флензбург на ждрепката во Виена, Дирк Шамке, изрази голема почит за Вардар и рече дека сериозно ќе се подготват за четврт-финалето, во овие две недели што преостануваат. „Првата реакција ми беше – ќе...

Карачиќ: Го сакавме Флензбург – го добивме

Ракометарите на Вардар веројатно првпат имаа среќа во ждрепката во Лигата на шампионите, добија противник кој е најпоскауван, со кого може да се надигруваат – германски Флензбург. Откако направија големо изненадување со...

Македонија против Германија: Вардар ќе игра со Флензбург, Металург со Кил

Македонските клубови избегнаа меѓусебна пресметка во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Ждрепката во Виена на Вардар му го додели Флензбург, додека Металург го доби Кил. Ова значи отпадна варијантата за...

Пласманот во Келн значи најмалку 150.000 евра награда, рејтинг, имиџ и моќ

Секој учесник на Ф4 добива загарантирани 100.000 евра, плус бонус според освоеното место на турнирот. И тоа од 50.000 евра за четвртопласираниот,100.000 за третопласираниот, 150.000 за вице првакот , и 250.000 евра награда за европскиот шампион.

Атман и Душебаев во идеалниот тим, Манасков меѓу најатрактивните

По традицијата на ЕХФ, играчот на колото е над изборот за идеален состав и заоа Ренато Вугринец не влегува во него. Но, таму, бездруго, веќе влезе по еден ракометар на Вардар и на Металург. Токму десната бековска...

Pages