Ракомет

ИСКУСНИОТ СТРАТЕГ Е ВО КРАТКА ПОСЕТА НА „МЕТАЛУРЗИТЕ“

Червар два-три дена во Скопје, па „рикверц“ во Загреб

Симовски без „трилинг" на „Карпатите"

Бајрамовска е повредена, Георгиевска и Трпковска имаат клупски обврски, и ќе го...

Сплит застана во 2009 година: Градот го губи...

Во Сплит и натаму ситуација е иста кога станува збор за Европското првенство во...

Штербик слави роденден, навивачите му честитаа,...

Ветеранот уште брани во одлична форма и е еден од главните играчи во редовите...

Цвијиќ: Нема да зборувам за мечот, сакам да и се заблагодарам на феноменалната публика

ЖРК Вардар за првпат во историјата, групната фаза во Лигата на шампионите ја заврши перфектно. Со шест победи во исто толку одиграни натпревари, „црвено-црните“ дами се единствени. Благодарение на ваквиот скор во главната фаза ќе пренесат максимален број на бодови.  

Радичевиќ: Време е оваа сезона да го оствариме сонот

Крилото на вардарки даде шест гола во шестата победа во групната фаза

Вардарова перфекција потврдена со триумф над Турингер

Македонскиот првак за прв пат во елитната лига ја комплетира првата групна фаза со максимален број на бодови

Вардарки го добија тоа што го заслужуваат - полна сала

„Црвено-црните“ девојки се единствени без пораз сезонава во елитната лига. Очекуваат тој позитивен биланс да продолжи и помечот кој во овие моменти се игра во салата „Јане Сандански“. Противник на Вардар е германскиот вицепрвак Турингер. 

Ракометарите на Вардар им го честитаа јубилејот на „Комити“ (ФОТО)

На последниот тренинг пред мечот на неделата со Рајн Некар, ракометарите на Вардар им го честитаа 30-годишниот јубилеј на навивачката група „Комити“. 

Турингер дојде со „минибус“: Со една резерва на клупата против Вардарки?

Патот на ЖРК Вардар до перфекција во групната фаза е ширум отворен. Германскиот тим во Скопје допатува со девет ракометарки, што пак доволно говори каков ќе биде дуелот во СЦ „Јане Сандански“. 

Талески: Знаеме што не чека во Скопје, Вардар ја има најпеколната атмосфера

Рајн Некар во Скопје доаѓа по синоќешниот пораз од Мелзунген во Бундес-лигата. „Лавовите“ добро знаат дека во СЦ „Јане Сандански“ ги чека вистински „пекол“, го почитуваат европскиот првак, но најавуваат максимална борба на теренот. 

Мораес: Рајн Некар нема што да бара, бодовите остануваат во Скопје

И во осмото коло во Лигата на шампионите, сите очи ќе бидат вперени кон европскиот првак, Вардар. Во Скопје се игра дербито на колото, гостува Рајн Некар. Бундеслигашот зад себе го има ремито на гости кај Барселона, но и поразот од Мелсуген, кој пак е дополнителен мотив за „црвено-црните“ да дојдат до два големи бода. 

„РИКНАА ЛАВОВИТЕ“: Рајн Некар со пораз доаѓа кај Вардар

„Пеколното" темпо, сепак се одрази врз играта на Рајн Некар. Противникот на Вардар во осмото коло во Лигата на шампионите покажа слабости на дуелот против Мелсуген во Бундес-лигата, што пак беше причина за вториот пораз (29-26) во тамошниот шампионат оваа сезона.

Шмид: Вардар има тим од светска класа

Централниот бек на Рајн Некар со многу комплименти говори за следниот ривал во Лигата на шампионите, за македонскиот и европски првак Вардар, а особено убаво звучи реченицата дека „Вардар е тим од светска класа“

Pages