Ракомет

ПРВ ДЕН ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ТРАДИЦИОНАЛЕН РАКОМЕТЕН ТУРНИР

Одлична атмосфера на навивачите на Струга: „Фала ти, Мојсо“...! (ФОТО)

Вујо со Железничар подобар на стартот од...

Денеска започна Меѓународниот традиционален ракометен турнир „Струга 2018" (46...

„Моцарт" за уште подобар струшки турнир!

Во пресрет на Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2018" Спортските...

СЕХА ТРГНУВА ОД „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“: Металург го...

Исто како и минатата година, така и оваа сезона Металург ќе биде домаќин на...

Мартин Манасков продолжува со Пролет

РК Пролет потврди дека е продолжен договорот со ракометарот од Велес...

САБОТА Е ДЕН ЗА ВАРДАР: Елитните битки ќе се водат од 17:30 часот

Резервиран термин за вардарци во групната фаза од Лигата на шампионите кога играат во СЦ „Јане Сандански" е сабота, 17:30 часот.

Ма каков ПСЖ: Циндриќ веќе е главен во Киелце, се почнува и завршува со него (ВИДЕО+ФОТО)

Пред стартот на подготовките, полските медиуми на големо пишуваа дека Лука Циндриќ нема да го облече дресот на Киелце, ќе замине во ПСЖ каде тренер е Раул Гонзалез. Финансиската криза со која се соочува тамошниот вицепрвак е причината поради која Циндриќ беше поврзуван со „светците“ кои неофицијално за него понудиле пет милиони евра, сума која е повеќе од доволна за решавање на проблемите. Но, вчера стигна демант, Хрватот е на тренинг со Киелце, а веќе дел од акциите почнуваат и завршуваат со него.  

БРЕСТОВАЦ НЕ МОЖЕ ДА СТИГНЕ СЕКАДЕ: Металург без „кормилар" до 20 август

Настапот на кадетскиот национален тим на ЕХФ Шампионатот во Грузија (10 – 19 август) се одвива паралелно со подготовките на вице – првакот. Стратегот мора да ги стави репрезентативните пред клупските обврски.

СИТЕ МУ СЕ ВООДУШЕВУВААТ: „Едвај чекам да видам каква „магија“ крие во ракавот Гонзалез“

„Многу сум среќен. Никогаш немам работено со шпански стратег, но Раул Гонзалез има голема репутација, веќе ја има освоено Лигата на шампиони“, рече Тиери Омејер. 

Чирковиќ: На фановите сакаме да им обезбедиме најмалку шест европски дуели напролет

Српскиот стручњак Ѓорѓе Чирковиќ, поранешниот селектор на кадетската репрезентација на Србија го одржа првиот тренинг со Еурофарм Работник.

ЌЕ ОСТАНАТ САМО СЕЌАВАЊА: „Кунг-фу" на Лејно, „вртенката" на Лекиќ...(ВИДЕО)

Во пресрет на новата сезона од Лигата на шампионите во женска конкуренција, ЕХФ одлучи да ги потенцира топ-30 моментите од ланската 2017/2018. А, во нив ЖРК Вардар е во главна улога.

Да им подзавидиш: Прво се гоштеваа, а потоа Раул ги „спрегна“, им покажа како треба (ВИДЕО)

Раул Гонзалез ја започна својата мисија како тренер на ПСЖ. Македонскиот селектор најпрво ги собра ракометарите, а потоа накратко им објасни како ќе се одвиваат подготовките. Од видеото кое францускиот тим го сподели на својата официјална „Фејсбук“ страница уште еднаш се уверивме зошто ПСЖ е институција. Гонзалез и неговите избраници ги имаат најдобрите услови, овој пат сите се надеваат дека конечно ќе успеат да го подигнат пехарот во Лигата на шампиони. 

Името „Младост“ заминува во историја

Салата „Младост“ во Битола во иднина ќе се вика Боро Чурлевски, по ракометната легедна која потекнува од овој град. 

Две нови лица во таборот на Вардар

Македонскиот шампион попладнево заминува за Крањска Гора, Словенија. Тренерот Роберто Гарсија Парондо на располагање ќе има уште двајца нови ракометари. 

Pages