Ракомет

Капитенот на македонската репрезентација уште не е подготвен

Нант без Кире Лазаров против Вардар

Пенезиќ си оди од Вардар, но не оди во пензија

„Точно е дека мислев да ја прекинам кариерата, но во мене има уште ракомет“,...

Руски тест за Гонзалез и Македонија

Македонската репрезентација на следниот собир во април, ќе одигра контролен...

Добра вест за Вардар: Чупиќ се враќа во ритам

Поради повреда на коленото, десното крило на Вардар, Иван Чупиќ пропушти пет...

Индира: Против Ѓер секоја техничка грешка може скапо да не чини!

Тренерот на ЖРК Вардар, Индира Кастратовиќ изјави дека ракометарките мора да ги намалат техничките грешки во четвртфиналето со Ѓер, и предупреди дека многуте грешки кои веќе трет меч се повторуваат може скапо да ги...

Драма во Солинген, Миркуловски даде три гола во ремито на Хановер кај Бергишер

Ракометарите на Хановер и Филип Миркуловски мораа да се задоволат со реми на гостувањето кај Бергишер, откако по регуларните 60 минути на семафрот стоеше 31-31. Нашиот репрезентативец Филип Миркуловски ја заврши...

Трибината на Комити зјае празна: Црвено-црната „армија“ уште не стигнала во Плок!

Верните поддржувачи на Вардар, навивачката група Комити, сѐ уште не е пристигната во Плок. Најголемата фан-дружина во Македонија синоќа тргна со задоцнување од два часа од Скопје и само што го стартуваше патешествието...

Динамо победен, ама недоволно: Вардар против Ѓер во четвртфиналето!

Ракометарките на ЖРК Вардар ќе играат против Ѓер во четвртфиналето во Лигата на шампионките, откако вечерва во спортскиот центар „Јане Сандански“ не успеаа во мисијата да победат со осум голови против руска Динамо...

Старо и младо, машко и женско - во Плок сите се задоени со Висла (ФОТО)

На дваесетина минути до почетокот на натпреварот меѓу Висла и Вардар „Орлен арена“ е сѐ уште полупразна, далеку од пеколната атмосфера по која е прочуена. Арно ама тие што се внатре се, речиси, без исклучок во боите на...

Плинарите на Вујовиќ го „запалија“ Колдинг: Данскиот шампион на колена во Загреб!

Веселин Вујовиќ и неговите избраници со една нога веќе се меѓу  осумте најдобри во Европа, бидејќи вечерва во првиот осминафинален дуел од Лигата на шампионите против Колдинг, го прегазија данскиот шампион со 22-17....

ПСЖ го доби француското дерби - „светците“ го надиграа Данкерк

Ракометарите на ПСЖ ја добија осминафиналната битка со Данкер, па на реваншот кој ќе го играат пред своите гледачи ќе влезат со два гола предност, 21-23. Францускиот шампион важеше за фаворит на овој дуел, но со оглед...

Веспрем веќе во четвртфинале: Унгарците ја прегазија Ла Риоха во Шпанија

Унгарскиот ракометен гигант Веспрем веќе го обезбеди четвртфиналето во Лигата на шампионите, откако попладнево со осум голови разлика буквално ја прегазија шанска Натурхаус Ла Риоха, победувајќи со 31-23. Ла Риоха, чиј...

Нека почне вардаровиот марш кон Келн: Плок оставен на милоста на „црвено-црните“!

Колку и да била успешна сезоната, колку било да се импресивни натпреварите од блиското минато, сето тоа сега е без значење и мора да се заборави! Следуваат вистинските предизвици за Вардар, оние со кои ќе ја оправда...

Вардарки во атак кон подобар пласман: Динамо е голем должник и мора да падне!

Четвртфиналето во Лигата на шампионките е обезбедено, но останува отворено прашањето од кое место и со кој противник од другата група, ЖРК Вардар ќе вкрсти во четвртфиналето и ќе се бори за фајнлфор-турнирот во...

Pages