Ракомет

За дуелот меѓу Вардар и Кил ќе има посебни и...

Вардар во недела го пречекува Кил во реванш мечот од четвртфиналето во Лигата...

„Зебрите“ не застануваат: Лајпциг виа Скопје

Во фокусот на Кил не е дуелот со Вардар. Денеска германскиот тим му гостува на...

Како за крај: Пораз од Крим и пехар за ЖРК Вардар

Втора сезона по ред ракометарките на Вардар се победници на регионалната ВРХЛ...

Вујовиќ: Неблагодарно е да играте за трето место - и ние и Вардар ќе мислиме на ЛШ!

Откако двапати оваа сезона Веселин Вујовиќ се сретна со својот поранешен тим, Вардар, в недела ќе играат за своевиден престиж и за третото место на фајналфорот во Веспрем. Популарниот Вујо беше видно разочаран од...

Повторна средба на Вујо и Вардар: Загреб во последните секунди загуби од Веспрем! (ФОТО)

По голема драма и крајна неизвесност, Веспрем го елиминира ППД Загреб и се пласира во финалето на фајналфорот од СЕХА-лигата. Унгарскиот шампион триумфираше со 25-24, а голема заслуга за тоа има Роланд Миклер, голманот...

Битолчанец на трибините во Веспрем значеше и пораз за Вардар! (ФОТО)

Вардар не успеа да освои третата титула во СЕХА лигата, црвено-црните загубија од Мешков Брест во полуфиналето, на кое на трибините како никогаш досега немаше ниту еден навивач на Вардар. Сепак куриозитет е тоа што во...

Раул: Брест беше подобар од нас, едноставно не функциониравме!

Вардар немаше решение за многу елементи во играта на Мешков Брест, во полуфиналето на СЕХА и затоа тренерот Раул Гонзалес го призна поразот и недостатоците во играта на неговиот тим, на прес-конференцијата по...

Ослабениот Вардар потклекна пред Мешков (ФОТО)

Вардарци кои во Веспрем допатуваа без Дибиров, Абтуовиќ и Брумен не беа на висината на задачата, тим како Мешков знаеше како тоа да го казни

Игор и Иван си шутираа пенали, а маскотата на Вардар бодреше! (ФОТО)

Полуфиналето меѓу Вардар и Мешков Брест ќе почне во 17:45, но еден час претходно почна пресметката меѓу браќата Карачиќ. Како загревање, Игор и Иван си шутираа седмерци и се релаксираа пред дуелот. Нивните натпревари...

Лани Дибиров го „реши“ Мешков, кој ќе биде јунакот денеска?

Вардар денеска во Веспрем (17:45 часот) тргнува во одбрана на титулата во регионалната СЕХА лига, црвено-црните за противник во полуфиналето го имаа белорускиот Мешков Брест, екипа која во последните години сѐ повеќе се...

ЕХФ одлучи: Фајналфор-турнирот во ЛШ останува во Келн до 2020!

Европската куќа на ракометот, ЕХФ ја продолжи соработката со Германија откако на денешниот состанок кој се одржа во Валенсија донесе одлука ракометниот фајналфор-турнир во машката ЛШ да се игра во Келн до 2020 година....

Европа веќе заплака, сега нека се тресе регионот: Вардар брка хет-трик во СЕХА!

СЕХА-лигата можеби е боиште на кое екипите имаат шанса да здивнат, да пуштат на терен комбинирани состави и да експериментираат, но кога требало да се игра за пехар Вардар секогаш бил на највисоко ниво на сериозноста и...

Милиќ: Џабе сме фаворити на хартија, ако не го покажеме вистинскиот Вардар!

Вардар ја елиминира Висла и им даде смисла на сите тренинзи и залагања досега сезонава, но за да ја комплетира сатисфакцијата потребно е да ја одбрани титулата во СЕХА-лигата. Овој пат ќе биде многу потешко, а симболика...

Pages