Ракомет

ПОДГОТВИТЕЛНАТА ПРОГРАМА ПОЛЕКА СЕ ДЕФИНИРА

Вардар не работи само на засилувањата, веќе е закажан првиот турнир

Се истепаа директорите на Војводина и Динамо...

По обвинувањата од страна на репрезентативците на Србија дека селекторот,...

„Се бориме за нова титула, ако не успееме немојте...

Витрините на Вардар се збогатени со уште една награда, овојпат од една од...

Вардар без Чупиќ и против Нант

Европскиот првак, Вардар рано утринава замина за Нант. И на овој дуел тренерот...

Вардар урна рекорд: Најмногу голови за едно полувреме на македонски тим во ЛШ

Уште незавршен натпреварот меѓу Вардар и Чеховски медведи, а веќе може да прогласиме дека е урнат еден македонски рекорд. Со 24-12 во првиот полчас во „Јане Сандански„, црвено-црните го урнаа рекордот за најмногу...

Металург не издржа против Мешков: Втор пораз по ред во ЛШ

Металург не издржа во Белорусија и загуби со 24-28 (10-12) во мечот против Мешков Брест, во 2. коло од ракометната Лига на шампионите. Натпреварот беше изедначен, тежок и тврд до 50. минута, кога Металург сѐ уште имаше...

Нова ера во новата тврдина: Вардар планира победа за отворање на „Јане Сандански“

Ракометарите на Вардар стојат пред натпреварот со Чеховски медведи којшто носи двојно значење. Она примарното се бодовите кои се планирани и неопходни за поминување на групата во Лигата на шампионите, а она второто е...

Металург на мегдан и покрај проблемите: Во Брест за враќање на крвта во вените

Со сите проблеми на грб, познати и тајни, екипата на Металург вечерва ќе тргне од центарот во вториот натпревар од Лигата на шампионите, во Брест против Мешков. Противникот дојде од квалификациите и од шестиот „шешир“,...

Собрание на РФМ: Успесите ќе продолжат и во иднина

Само еден час траеше Собранието на РФМ, редовно според Статутот каде и немаше спорни точки за кои делегатите би имале различни ставови. Се течеше мазно и без забелешки. Раководството на РФМ имаше со што да се пофали за...

Атман сезонава ќе продолжи во Хамбург?

Рускиот репрезентативец Павел Атман сезонава би можел да продолжи како дел од тимот на поранешниот европски првак, Хамбург, доколку не се решат проблемите во Металург. Рускиот репрезентативец не отпатува со екипата на...

Одамна не е дерби: „Вардарки“ безмилосни во Автокоманда

Ракометните шампионки на Македонија остварија убедлива победа на гостувањето во Автокоманда против ЖРК Металург, во второто коло од Суперлигата. Натпреварот што само кратко важеше за дерби во женскиот ракомет кај нас, ...

Жељко Бабиќ: Никој не игра ракомет како Металург – бавно, одмерено, сигурно

Мешков Брест се врати во групната фаза од Лигата на шампионите првпат по седум години, а Металург ја има несреќата да биде „жртва“ на еуфоријата на публиката на првиот домашен натпревар за Белорусите. Во исклучително...

Брумен и Марковиќ во тимот на месецот на СЕХА-лигата

Двете вардарови крила, Матијаж Брумен и Добривое Марковиќ се најдоа во тимот на месецот на регионалната СЕХА-лига. Марковиќ, кој е замена за Тимур Дибиров имаше посебно импресивен настап против Загреб во вторникот кога...

Вугринец: Нема логика јас повреден да патувам, а клубот се откажува од Станиќ и од Атман!

Ренато Вугринец, десниот бек на македонскиот ракометен првак Металург потврди дека и тој нема да отпатува за Белорусија, каде што в сабота ги чека меч од второто коло од Лигата на шампионите, против Мешков Брест. ...

Pages