Ракомет

ТУРНИРОТ „БОРО ЧУРЛЕВСКИ“ - ЗАГРЕВАЊЕ ЗА СЕЗОНАТА

Кој рече дека не се сакаме со Грците: Олимпијакос гостин на Пелистер

Почетокот на новата вардарова приказна најавен во...

Во исчекување на стартот на подготовките (кој закажан за во вторник) на „новиот...

Играч од шпанската АСОБАЛ лига доаѓа во Пелистер

Српскиот интернационалец Вук Перовиќ ќе го носи зелено-белиот дрес во новата...

Брестовац: Игравме дисциплинирано, сите беа на...

Македонските ракометни надежи на ЕХФ шампионатот во Скопје триумфираше убедливо...

Вецлар го прегази Хамбург, а Манасков ги прокнижи првите два гола во Бундеслигата

Ракометарите на Вецлар полесно и од очекувањата вечерва го совладаа Хамбург со убедливи 32-25, а на овој меч дебитираше и македонскиот репрезентативец Дејан Манасков. Крилниот ракометар натпреварот го започна од клупата...

Дибиров: Одиме на триумф и во Германија!

Најефикасниот ракометар на Вардар на мечот против Монпелје, Тимур Дибиров е задоволен од триумфот над францускиот гигант и посакува триумф во Германија против Рајн Некар, со кој „црвено-црните“ ќе го освојат второто...

Дибиров вечерва стигна до јубилеј – 500 голови во ЛШ!

Руската ѕвезда на Вардар, Тимур Дибиров вечерва има повод за двојно славје. Освен победата над Монпелје во СЦ „Јане Сандански“, во која руското репрезентативно крило постигна 12 голови, денеска стигна и до фантастичен...

Раул: Имавме доста проблеми по СП, но го дадовме максимумот и победивме!

Стратегот на Вардар, Раул Гонзалес е задоволен од триумфот над Монпелје и вели дека сега вардарци ќе ја напаѓаат втората позиција во групата на последниот меч против Рајн Некар кој се игра во Германија. „Среќен сум...

Прибак: Овие неверојатни навивачи заслужуваат уште многу победи!

Вардар ја оствари зацртаната цел - победата над Монпеље и пол позицијата за второто место во групата Ц! Избраниците на Раул Гонзалес понесени од френетичното бодрење во „Јане Сандански“ уште еднаш докажаа дека се моќен...

Дибиров му покажа на Гајиќ кој е кој: Вардар рутински со Монпелје! (ФОТО)

Екипата на Вардар со победа ја заврши групната фаза на домашен терен во ракометната Лига на шампиони откако во СЦ „Јане Сандански“ со 30-26 (18-13) славеше над лидерот во францускиот шампионат, Монпелје. „Црвено-црните...

Голот на сезоната во ЛШ: Ракометар на Загреб погоди од „слободен удар“ од 20 метри! (ВИДЕО)

Ракометарите на Загреб вечерва обезбедија место меѓу најдобрите 16 во Лигата на шампионите, откако пред своите гледачи ја совладаа Ла Риоха со 31-30, но овој меч дефинитивно ќе остане запаматен по голот кој падна по...

Загреб ја победи Ла Риоха со гол „ала Прибак“ од пола терен!

Ракометарите на Загреб ја искористија шансата уште вечерва да го заверат својот пласман меѓу најдобрите 16 во Европа, откако пред своите гледачи ја совладаа Ла Риоха во еден крајно неизвесен и драматаичен меч со 31-30....

Кавтичник: Нашиот спас е само брза игра, со позициони напади немаме шанса!

Вардар одигра три натпревари во СЕХА-лигата, Монпелје само еден во француската ЛНХ откако почна пролетната полусезона. Сепак, изгледаше дека и тоа е доволно за ракометарите на Патрис Канаје да го вратат препознатливиот...

Само Марковиќ го нема во екипата: Прибак, Тоскиќ и Душебаев во строј за Монпелје

Од четворицата повредени кои ги најавуваа од таборот на Вардар, дури тројца се во составот за вечерашниот натпревар против Монпелје. Прибак, Тоскиќ и Душебаев ги надминаа повредите, единствено Добривое Марковиќ го нема...

Pages