Ракомет

Дибиров: Никогаш не е лесно во Загреб, но...

Вардар рехабилитацијата по поразот од Келце ќе ја бара во СЕХА-лига, против ППД...

ЕХФ КУП: Еурофарм Работник преку Берн бара...

Швајцарскиот претставник Берн е ривалот на „фармацевтите“ во последниот филтер...

30 одбрани за два меча, МВП: Даскалоски во Топ 5...

Во изминатиот петок на домашен терен во рамките од втората француска лига со...

Растворцев: Ќе победиме сто посто, а за разликата - нека биде 10 па тие нека стигаат!

Во редовите на Вардар владеат оптимизам и позитивни вибрации пред утрешниот натпревар (20:15 часот) против Висла и покрај тоа што треба да се брка негатива. Поразот од 26-32 во Плок или ќе биде судбоносен за оваа сезона...

Симовски дебитираше со победа: Младинките ја совладаа Србија во првата контрола

Македонската репрезентација за ракометарки до 19 години оствари победа од 28-24 во првиот контролен натпревар против соодветниот тим од Србија. Натпреварот кој се одигра во Крагуевац беше деби за Симе Симовски, кој,...

Марковиќ дефинитивно не може: Раул го повика Недановски за Висла!

Вечерашниот тренинг, последен пред утрешното осминафинале против Висла Плок, Вардар го одржа без Добривое Марковиќ. Левото крило, за кое тренерот Раул Гонзалес уште на вчерашната прес-конференција изјави дека има...

Вардарци тренираа, Комити се загреваа за „лудилото“: Сакаме победа! (ФОТО)

Последниот тренинг на Вардар пред утрешното осминафинале со Висла Плок, помина во несекојдневна атмосфера која беше само мала најава за спектаклот што претстои утревечер во „Јане Сандански“. Околу стотина Комити во...

Сипжак: Шесте гола предност во оваа сала може да бидат - ништо!

Најголемата ѕвезда на Висла Плок, 23-годишниот пивот Камил Сипжак, беше еден од клучните елементи во победата против Вардар со 32-26 во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Шест дена подоцна, „џинот“...

Лазаров го губи Карабатиќ, но добива две супер-ѕвезди

Марко Копљар и Микел Хансен би можеле да ја засилат Барселона во летниот преоден рок, пишува шпанскиот спортски дневник Марка. Иако и сега каталонскиот џин има фантастични играчи во бековската линија, евентуалното...

Лекиќ и колешките се огласија: Во вакви услови едноставно не може да играме!

Српските ракометарки Андреа Лекиќ, Катерина Томашевиќ, Сања Дамњановиќ и Драгана Цвијиќ се огласија со официјално соопштение и свој став поврзан со откажувањето од репрезентативниот дрес. Четирите клучни ракометарки на...

Лазаров: Нашето место е меѓу Топ-8 и тоа ќе го постигнеме на крилјата на нашите навивачи!

Сите ракометари на Вардар ќе бидат важни и неопходни за да се оствари потребната победа над Висла Плок, во саботниот реванш од осминафиналето во Лигата на шампионите. Капитенот Филип Лазаров имаше придонес и во Полска,...

Раул: Атмосферата мора да биде извонредна, зашто нѐ очекува тешка задача!

Натпреварот кој ќе ја идентификува оваа сезона за екипата на Вардар ќе се случи в сабота (20:15), а црвено-црните денеска најавија дека се подготвени да „гинат“ за да ја надоместат негативата од првиот меч против Висла...

Миркуловски потпиша за Вецлар: Чест ми е што ќе го заменам Ивано Балиќ

Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Миркуловски потпиша за германски Вецлар, каде што ќе го замени Ивано Балиќ, кој во јуни оди во пензија. Популарниот Жути потпиша двегодишна верност со тимот во кој до јуни ќе...

Pages