Ракомет

ЗА „ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ“ ОСТАНУВА УШТЕ МЕЧОТ ПРОТИВ СТЕАУА

ПОТЕГ НА МЕЧОТ: Фантастична контра, Карачиќ-Шишкарев-Карачиќ! (ВИДЕО)

Парондо: На крајот, најважна е победата

Македонскиот и регионален првак, Вардар остана на лидерското место во СЕХА-...

Голужа: Жалам што не ја искористивме лошата форма...

Татран Прешов едно од најголемите изненадувања во СЕХА-лигата од Скопје си...

Вардар и кога не блеска победува (ФОТО)

Вардар го совлада Татртан Прешов со 23-21 во последниот меч за оваа година....

Реми по мера за Вардарки: Турингер ги остави црвено-црните во игра за второто место!

Ракометарките на ЖРК Вардар останаа во игра за второто место во групата во Лигата на шампионките, откако денеска Турнингер успеа да освои бод на гостувањето во Волгоград кај Динамо Синара (30-30), со што црвено-црните...

Маестрална партија на Темелков: Керјенг го освои Купот на Луксембург

Македонскиот интернационалец Владимир Темелков одигра одлична партија за Керјенг и со неговиот тим освои трофеј во Купот на Луксембург, кој е трет за клубот во историјата. Екипата на Керјенг во битката за шампионскиот...

Стоилов ќе куртули: Ќе помине само со парична казна

Вардар повеќе од сигурно е дека ќе може да смета на Стојанче Стоилов на полуфиналниот меч од Ф4 турнирот на СЕХА лигата, иако пивотменот на дуелот против Веспрем доби црвен картон. Во второто полувреме при еден дуел,...

Веспрем го призна поразот: Не смееме да играме вака против еден противник како Вардар

Од таборот на Веспрем го признаа првиот сезонски пораз во СЕХА-лигата од екипата на Вардар. Тренерот Карлос Перез Ортега истакна дека покрај толку грешки во одбраната и нападот, поразот од еден квалитетен противник како...

Раул Гонзалес: Најважно е што сите играа, а никој не се исцрпи!

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез изјави дека е задоволен од денешната победа, без резултатски значај против големиот ривал Веспрем, иако овој меч имаше ревијален карактер и од него не зависеше ништо за распоредот на...

Нека му ја мисли Висла: Вардар го прегази Веспрем! (ФОТО)

Атрактивно, фуриозно, со потези кои „сто пати“ го кренаа гледалиштето на нозе, ракометарите на Вардар му вратија на Веспрем за се што претрпеа во претходните три меча, па буквално 60 минути го газеа ѕнгарскиот гигант во...

Висла го прегази Гдањск како најава за дуелот со Вардар

Ракометарите на Висла ја продолжија победничката серија во полскиот шампионат, со 16 победа на 18-те одиграни натпревари, а вечерва настрада Вибжеже Гдањск со 36-26. Следниот противник на Вардар во осминафиналната фаза...

Македонецот брилјантен: Манасков со седум гола го предводеше Вецлар до победа

Македонското репрезентативно крило Дејан Манасков имаше фантастичен меч вечерва за својот Вецлар, откако постигна седум гола во триумфот против Фризенхајм со 32-27 , во 26-то коло од германската ракометна Бундеслига....

Лазаров со „петка“ ја почести Енкантада

Ракометарите  на Барселона ја оправдаа фаворитската улога и лесно ја совладаа Енкантада на гости со 39-27 (19-13). Домашните ракометари држеа резултатски егал се до 15-та минута од првиот дел, а тогаш на Барселона „...

Борко Ристовски со четврта најдобра одбрана во Франција (ВИДЕО)

Првиот голман на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски повторно се најде во „топ пет“ најдобри одбрани во француската лига. Ристовски за својот Кретеј спречи да биде лобуван и експресно во истата акција...

Pages